Bu da nöbetçi tuvalet

18 Ekim 2013 - 14:20

KARABÜK - Karabük'ün Tarihi ve turistlik ilçesi Safranbolu ilçesinin eski çarşı bölgesinde bulunan tuvalet 24 saat gelen yerli ve yabancı turistlere hijyenik ortamda hizmet veriyor. Tuvaletin işletmecisi Hüsnü Özdemir, daha iyi hizmet vermek için bir odasını ev gibi döşeyip, burada ailecek yaşıyor.

Kültür turizminde ünü her geçen gün artan ve dünyanın dört bir yanından gelen konuklarını ağırlayan Safranbolu ilçesinde bulunan turizm işletmeleri ve Safranbolu halkı, daha iyi hizmet etmek için çeşitli çalışmalar yapıyor. Eski çarşı bölgesi Kazdağlı meydanında bulunan tuvaletin işletmecisi Hüsnü Özdemir, Safranbolu’ya gelen yerli ve yabancı turistin tuvalet ihtiyacını en hijyenik şekilde sunmak ve 24 saat bu ihtiyaçlarını görmelerini sağlamak için tuvaletin içinde bulunan bir odayı ailesi ile birlikte 13 yıldır ev gibi kullanarak hizmet veriyor.

Bu işi para kazanmaktan çok turizme bir hizmet olarak gördüğünü belirten Özdemir, ”Burası bir turizm kenti. Her saat ilçemize turist, hangi saatte geldikleri belli olmadığı için ben, eşim ve oğlum ile birlikte, gelen konuklarımızın 24 saat tuvalet ihtiyaçlarını karşılamak için hizmet veriyoruz. Ayrıca, çevremizde bulunan eğlence mekanlarına gelen konuklarımızın da bazen geç saatlerde tuvalet ihtiyaçları oluyor. Amacımız burada ilçemize gelen yerli ve yabancı turistlerin memnun olması. Diğer turistik kentlerde, zannetmiyorum 24 saat tuvalet hizmetini veren yer olsun, bildiğim kadarı ile şehirlerarası kara yollarındaki dinlenme tesislerinde var, ben şu ana kadar hiçbir şehirde görmedim. Bazen turlar sabaha karşı geliyorlar, sabah namazı kılmak istiyorlar ama hem tuvalet ihtiyaçlarını hem de abdest alacakları bir yer yok. İhtiyaçlarını bizde gideriyorlar. Özellikle bayanlar bu konudan çok memnun kalıyorlar.” diye konuştu.

Bir evin temiz olup olmadığının tuvaletten belli olduğunu belirten Özdemir, ”Bir ilçenin de temizliği o yerde bulunan tuvaletlerden anlaşılır, eğer bir tuvalet ne kadar temiz ise şehir de o kadar temizdir. Ailecek temizliğe ve hijyene çok büyük önem veriyoruz. Günde en az 6-7 kere eşim ile birlikte temizlik yapıyoruz. Ayrıca, çiçek gibi tuvalet dendiği için tuvaletin her yanını yapay ve doğal çiçeklerle donattık. Temizliğin yanı sıra görüntüye de önem verdik. Turlar bazen “10 gün boyunca bir çok tuvalete girdik ama böylesi temizini görmedik. Bu sözler bizi çok memnun ediyor. Para kazanmak önemli değil, önemli olan sağlık. Tuvaletler ne kadar temiz olursa insanlar da o kadar sağlıklı olurlar." diye ifade etti.

"OĞLUM BURADA BÜYÜDÜ"

Tuvaletin bir odasını ev ortamına dönüştürdüklerini belirten Özdemir, şöyle devam etti: ”24 saat hizmet verdiğimiz için bir odasını aynı bir oda gibi döşedik. Kışın sobamızı yakıyoruz, yemeğimizi burada yiyoruz, televizyonumuz var. Hatta misafirlerimizi burada ağırlıyoruz. 13 senedir burada ailecek yaşıyoruz. Oğlum 2 yaşında idi şimdi 15 yaşına geldi. Bir evde aile nasıl gününü geçiriyorsa biz de tuvaletin içindeki boş bir odayı, bir evin odası gibi döşedik. 24 saatimiz bu odada geçiyor. Sağlığımız el verdiği sürece 24 saat hizmet etmeye devam edeceğiz. Eşim ile birlikte nöbetleşe çalışarak en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz.”

Ayşe Özdemir ise eşine yardımcı olmaktan çok mutlu olduğunu belirterek, ”Normal ev işlerini yaptığım gibi, tuvaletin bakımı ve diğer hizmetlerinde de eşime destek veriyorum, işimizi çok seviyoruz, kesinlikle gocunmuyoruz. Gelen turistlerin ilçemizden memnun ayrılmaları bizleri mutlu ediyor.” dedi.
(CİHAN)


Güncel