Bu kursa katılanların yüzde 80’i iş buluyor

31 Ekim 2013 - 16:00

BURSA - Bursa Tasarım ve Teknoloji Geliştirme Merkezi (BUTGEM) 2013-2014 eğitim öğretim dönemi düzenlenen törenle başladı. İlk etapta 20 farklı branşta 375 öğrenci eğitim alacak.

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’ndeki BUTGEM Binası’nda gerçekleştirilen törene Bursa Valisi Münir Karaloğlu, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Meclis Başkanı Remzi Topuk, BTSO Yönetim Kurulu üyeleri, Meclis üyeleri ve kursiyerler katıldı.

BUTGEM’den sorumlu BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin Gülener, kuruluş öyküsü ve amacı hakkında katılımcılara bilgiler verdi. BUTGEM’in sanayi için yüksek vasıflı, ileri teknoloji kullanma becerisi kazanmış, sorumluluk ve özgüven sahibi teknik elemanlar yetiştirmek amacıyla yoluna devam ettiğini belirten BTSO Başkanı İbrahim Burkay, “Ömür boyu eğitim felsefesine uygun olarak meslek edindirme ve meslek geliştirme programları sunan BUTGEM, firmalarımızın işe aldıkları kişilere yeniden eğitim vermek zorunda kalması nedeniyle kuruldu. Okullarımızdaki eğitim müfredatının iş hayatının reel ihtiyaçlarından uzak kalması, uygulama imkanlarının yetersizliği, özellikle bir dönem meslek liselerinin önüne konan engeller BUTGEM gibi çözüm alternatiflerini ortaya çıkarmıştır. Hızla gelişen günümüz çalışma koşullarının, çalışanların istihdamda sürekliliğini ve verimliliğini sağlamak için yaşam boyu eğitim gerektirmesi de BUTGEM’in varlık sebeplerinin başındadır.” dedi.

BUTGEM’DEN MEZUN OLAN KURSİYERLERİN YÜZDE 80’İ HEMEN İŞ BULUYOR

Bursa dışından da büyük talep alan eğitimlerin meslek edindirme ve meslek geliştirme olarak 2 alanda düzenlendiğini ifade eden Burkay, yılda 4 kez gerçekleştirilen eğitimlerde başarılı olan kursiyerlerin Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika aldıklarını vurguladığı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sadece sanayicilerimizin değil, ticaret erbabımızın taleplerine göre de nitelikli personel yetiştirmeye hazır olan BUTGEM; bilişim teknolojileri, telden araba kursu ve uygulamalı girişimcilik gibi farklı alanlarda da eğitimlerine ve ortak faydayı arttıracak işbirliklerine devam ediyor. Ekonomik gelişme ve kalkınma için nitelikli insan kaynağı yetiştirmenin ve bilgiyi kullanmanın şart olduğunu hepimiz iyi biliyoruz. Bursa’nın 2023 hedeflerine ulaşabilmesinin yolu ekonomik kalkınmadan, ekonomik kalkınmanın yolu da mesleki ve teknik eğitimden geçtiği için BTSO burada da lokomotif oluyor. Gelinen noktada, hem Milli Eğitim Bakanlığımız hem de üniversitelerimiz ile iş dünyası olarak aynı masa etrafında buluşup, teknik ve meslek eğitim kurumlarımızdaki müfredatı reel ihtiyaçlara göre sürekli güncellememiz gerekiyor. Gençlerimiz için doğru rehberlik ve yönlendirme ile birlikte, eğitimcilerin eğitimi anlayışı kapsamında kurumlarımızdaki eğitimcilerin gelişimleri için imkan sağlanması da öncelikli gündem maddelerimiz olmalıdır. Asıl olan insanımıza diploma değil meslek edindirmektir. Bu kapsamda, Bursa sanayisinin talep ve ihtiyaçlarına göre devamlı revize edilen eğitimlerimizden yılda ortalama 2 bin 500 kursiyer yararlanıyor. Asıl sevindirici başarı ise kursiyerlerimizin yüzde 80 oranında kurs sonrası hemen istihdam edilebilmesidir.”

Konuşmaların ardından Bursa Valisi Münir Karaloğlu, BTSO Başkanı İbrahim Burkay ve katılımcılar tekstil sınıfı ve BUTGEM makine parkını gezerek incelemelerde bulundu ve BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin Gülener’den bilgi aldı.

(CİHAN)


Ekonomi