Bulgaristan'da cami yapımını referanduma götürme girişimi

18 Ocak 2013 - 13:20

SOFYA - Bulgaristan'ın güneybatısındaki Gotse Delçev şehrinde cami yapımının referanduma götürülmesi teklif edildi.

İktidardaki GERB (Bulgaristan'ın Avrupalı Gelişimi Taraftarı Vatandaşlar) partisinin yerel meclis temsilcileri, projenin sessizce yürütüldüğü iddiasıyla cami yapımıyla ilgili konunun halk oylamasına arz edilmesini istedi. Bu istek üzerine tek gündem maddesiyle toplanan yerel meclis referandum isteğini reddetti. Ancak meclis inşaat ile alakalı durumu incelemek için geçici komisyon kurulmasına karar verdi.

Bulgar Sosyalist Parti üyesi Todor Stefanov dini konuların doğrudan halka arz edilmesinin yanlış olduğunu vurgulayarak, "Burada Hristiyanlar daha fazla. Dolayısıyla referandumda galip gelebilirler. Sonuç olarak aramızdaki güven kaybolacak. Müslümanların daha yoğun olduğu yerlerde buna benzer bir soru kiliseler için sorulsa nasıl olur?" diye sordu.

Yerel meclise GERB’in tek Müslüman üyesi olarak seçilen fakat daha sonra partisinden istifa eden Salih Bukovyan ise bu konunun referanduma götürülmesinin ancak 19. yüzyıla yakışabileceğini ve ayrımcılığa yol açtığını belirtti. Bukovyan, "Normal bir toplumda bu soruya yer yoktur. Aramızdaki hoşgörü ve saygıyı yıkmayalım. Farklılığımız bizim zenginliğimizdir." dedi.

Belediye Meclis toplantısında görev alan üyelere, Bölge Müftülüğün hazırladığı bildirge dağıtıldı. Toplantıya dışarıdan çok sayıda Müslüman vatandaş da dinleyici olarak katıldı.

Toplantı sonrası Cihan Haber Ajansı’na konuşan Gotse Delçev Bölge Müftüsü Aydın Muhammed, referandum önergesinin, sunanlar tarafından geri çekilmesini beklediğini; fakat yine de kabul edilmediği için memnun olduğunu ifade etti. Şehirde yaklaşık 5 bin Müslümanın yaşadığını dile getiren Muhammed, yapılması planlanan caminin 150-200 kişilik kapasitesi olacağını vurguladı.

Şehirde 15. asırdan kalma ve geçen sene büyük bölümü yıkılan Karaca Paşa Camii hakkında da bilgi veren bölge müftüsü, “Bu eser, milli anıt ilan edildiği için onarımı biraz daha zor. Tamiri için devletten ödenek çıkmadı. Biz kendi imkanlarımızla onarmaya kalksak bile sonuç olarak cami olarak değil, kültür anıtı olarak duracak ve içerisinde namaz kılınamayacak.” dedi.

(CİHAN)


Dünya