Burhanettin Çoban, 2. Abdülhamit'in koleksiyonundaki maden suyu fotoğraflarını Kızılay'a hediye etti

13 Temmuz 2010 - 16:08

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Sultan 2. Abdülhamit'in koleksiyonlarında bulunan Karahisar Maden Suyu'nun 1900'lü yılların başındaki halini gösteren fotoğrafları, Kızılay Maden Suyu İşletme Müdürü Mehmet Başpınar'a hediye etti.

Başkan Çoban, Kızılay Maden Suyu İşletmesi'ni ziyaret etti. Ziyarette belediyenin Afyonkarahisar'a ait eski fotoğrafların, görüntülerini topladığını söyledi. Çoban bu çalışma kapsamında ulaşılan Sultan 2. Abdülhamit Han'a ait fotoğraf koleksiyonlarından Karahisar Maden Suyu'a ait olanları Türk Kızılayı'na hediye etti.

Bu çalışmadaki amaçlarının kent kültürünün oluşturulması olduğunu dile getiren Çoban, "Yaşadığı şehrin geçmişini tarihini bilen insanlar kültürüne, değerlerine, yaşadığı yere sahip çıkar. Hemşehrilerimizden bu konuda destek bekliyoruz. Evlerinde, aile albümlerinde şehrimize ait eski fotoğraflar varsa getirip bizimle paylaşabilirler. Aslı elbette onlarda kalmak ve isimlerini belirtmek şartıyla hemen kopyalayıp geri verelim. Ulaştığımız bu görüntülerin sergilenmesi, basılması konusunda çalışmalarımız var." diye konuştu.

İşletme Müdürü Mehmet Başpınar da Belediye Başkanı Burhanettin Çoban'a teşekkür ederek, işletmenin Afyonkarahisar'da istihdama ve tanıtıma büyük katkı yaptığını söyledi.

Ziyaret sırasında İşletme Müdürü Mehmet Başpınar, Çoban'a işletme hakkında bilgi verdi. Alman uzmanlar tarafından montajı yapılan yeni şişeleme makinelerini ve üretim hattını da inceleyen Çoban, Türkiye'nin en eski su işletmelerinden olan tesisin yapılan yeni yatırımlarla daha fazla pazara ulaşacağını ve Afyonkarahisar'ın adını duyurmada önemli bir rol üstleneceğini söyledi.

Konuşmaların ardından Başkan Çoban, Osmanlı'dan bugüne bilinen maden suyu kaynağının ilk defa Osmanlı Padişahı Sultan 2. Abdülhamid Han tarafından 1900 yılı başlarında Saray Baştabibi İbrahim Paşa'ya çektirdiği ve Karahisar Maden Suyu'nun 1900 yılı başlarındaki halini gösteren fotoğrafları, Müdür Başpınar'a takdim etti.


(CİHAN)


Türkiye