Bursa, Ar-Ge ve inovasyonda dünya liginde

02 Ekim 2013 - 12:10

BURSA - Dünyaca ünlü araştırma şirketi Thomson Reuters, G-20 ülkelerinde şirketlerin Ar-Ge ve inovasyon performansları eylül ayı raporunu açıkladı. 19 ülke ve Avrupa Birliği’nin dahil edildiği araştırmada, Bursa’dan Oyak Renault Otomobil A.Ş ve Durmazlar A.Ş, Türkiye’de 'en buluşçu 10 şirket' arasında yer almayı başardı.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, ilde faaliyet gösteren Oyak Renault ve Durmazlar A.Ş’nin dünya Ar-Ge ve inovasyon liginde Bursa’yı temsil ettiğini belirtti. Burkay, ”Kentimizde faaliyet gösteren BTSO üyesi firmalarımızı dünya Ar-Ge liginde görmek, yönetim olarak ortaya koyduğumuz Bursa için vizyonun ne kadar doğru olduğunu gösteriyor. Firmalarımızı kutluyor, başarılarının daim olmasını diliyorum. Oyak Renault uluslararası firma olarak, Durmazlar A.Ş de bu topraklardan çıkan ve Durma markasıyla Bursa’yı 7 kıtada temsil eden şirket olarak göğsümüzü kabartmıştır.” dedi.

Raporun, Bursa’nın Ar-Ge ve inovasyon ligindeki liderliğinin yanı sıra G-20 ve AB ülkelerinin performansını da ortaya koyduğuna işaret eden Burkay, değerlendirmesine şöyle devam etti: “Söz konusu rapor incelendiğinde; dünyanın nereye gittiğini de açıkça görmek mümkün. Raporun çıktıları; başta Çin ve Hindistan olmak üzere gelişmekte olan ülkelerin gelişmiş ülkelerle arayı hızla kapattığını, özellikle ABD gibi ‘en büyük üretici’ pozisyonundaki ülkelerin de bilimsel araştırmalar konusunda görece gerilediğini gösteriyor. Örneğin Çin, 2003-2012 yılları arasında araştırmada dünya payını yüzde 5,6’dan yüzde 14’e çıkarırken, ABD aynı dönemde yüzde 33’ten yüzde 27,8’e gerilemiş. Yani Ar-Ge ve inovasyonda Avrupa ve Kuzey Amerika’nın hakimiyet alanına Asya ülkeleri de güçlü birer oyuncu olarak girmeye başlamış. Bu da coğrafi ve metaforik olarak birbirinden çok uzakta olan ülkeleri biraraya getiren önemli bir unsur. Gelecek 10 yılı da yine Ar-Ge ve inovasyon liginde önde olanların belirleyeceğine dair çok önemli bir kanıttır.”

TÜRKİYE’DE İLK 10’DA 2 BURSA FİRMASI

Dünyada bilimsel araştırmalar ve inovasyon alanında en güvenilir kaynak kabul edilen Derwent Dünya Patent Endeksi ve Web of Science verilerinden derlenen araştırmaya göre; Türkiye’de en fazla buluş gerçekleştiren firmalar sırasıyla ve gerçekleştirdikleri buluş sayılarıyla şöyle: Oyak Renault Otomobil Fab. A.Ş (122), Vestel Beyaz Eşya A.Ş (93), BSH Ev Aletleri San. ve Tic. A.Ş (60), Ford Otomotiv Sanayi A.Ş (49), Turkcell Teknoloji Araştırma ve Geliştirme A.Ş (31), Arçelik A.Ş (21), Turas Gaz Armatürleri San. ve Tic. A.Ş (21), Vestel Elekt. San. ve Ticaret (21), Durmazlar Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş (17), Türk Traktör ve Ziraat Mak. A.Ş (17).

TÜRKİYE’DE BULUŞ BAŞVURULARI 10 YILDA 18 KAT ARTTI

Söz konusu araştırmada Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Avrupa Birliği, Fransa, Almanya, Büyük Britanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri’nin bilimsel araştırma, Ar-Ge, inovasyon ve buluş potansiyelleri mercek altına alındı.

Raporun Türkiye sayfalarında; ülkede bin çalışan başına 3,41 Ar-Ge personeli düştüğü bilgisinin yanı sıra 2003-2012 yılları arasında Türkiye’deki buluşların 18 kat arttığı ve aynı dönemde yerli firma başvuruları oranının yüzde 70’ten yüzde 97’ye fırladığı kaydediliyor. Raporun Türkiye sayfalarında, öne çıkan buluş ve teknolojik araştırma alanları da şu şekilde sıralanıyor: Küçük askeri silah teknolojisi, soğutucular, tekstil işleme, taşıt bağlantıları ve diğer teknoloji alanları.(CİHAN)


Ekonomi