Bursa artan nüfusa rağmen yangın oranının düştüğü tek il

08 Mart 2012 - 10:06

BURSA - Türkiye’nin en büyük metropollerinden ve dördüncü büyük şehri olan Bursa’nın, artan nüfus, işyeri ve bina sayısına rağmen yangın oranı düşen tek il olduğu bildirildi. Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nın "Tanker Operasyonlarında Acil Durumlar" konulu meslek içi eğitim semineri, Beşevler’deki yerleşkede yapıldı. TMMOB Makine Mühendisleri Odası’ndan Mehmet Dağ’ın verdiği seminere, İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan’ın yanısıra acil müdahale ekipleri katıldı.

Seminer çerçevesinde açıklamalarda bulunan İtfaiye Daire Başkanı Doğan, Bursa’nın Türkiye’de artan nüfus, bina ve işyeri sayısına rağmen yangın oranı düşen tek il olduğunu söyledi. Bu başarının temelinde taviz verilmeden alınan önlemlerin, denetimlerin, halka verilen konferansların, stratejik konularda personel eğitimlerinin ve vatandaşı bilgilendirmek için basılan broşürlerin yattığını ifade etti. Doğan, “İtfaiye Daire Başkanlığı’nın hedefi, binalarda ve diğer alanlarda çıkan yangınları en aza indirmektir. Bunu başardığımıza inanıyorum. 17 bölgede acil müdahale istasyonları kurarak, olaylara anında müdahale ediyoruz. Son iki yılın örneğini verecek olursak, yangınlarda 2011'de, 2010'a nazaran düşme olmuştur. 2010 yılında 941 olan yangın sayısı, artan faktörlere rağmen 2011 yılında 850’ye düşmüştür.” dedi.

Yangınlara müdahalede sadece tecrübenin yeterli olmadığını, personelin akademik bilgilerle donatılması gerektiğine inandıklarını belirten Orhan Doğan, “Personeli en iyi şekilde eğiterek yangınlara müdahaleyi bilinçli hale getirmek, can ve mal kaybını en aza indirgemek istiyoruz. Son beş yıl içinde, mesleğimizi ilgilendiren 35 dernekte eğitimler tamamlandı. Karayolunda seyreden tanker patlamalarına yönelik eğitimimiz de bugün ve yarın üç grup halinde devam edecek.” şeklinde konuştu.

(CİHAN)


Güncel