Bursa Müftüsü Ay: Bayram, kısır çekişme ve bencil hırs duvarını yıkmaktır

11 Ekim 2013 - 17:53

BURSA - Bursa Müftüsü Mehmet Emin Ay, "Bayram, basit çıkarların, kısır çekişmelerin, bencil hırsların, anlamsız kırgınlıkların insan benliğini kuşatan duvarları yıkarak kişinin kendini aşmasıdır." dedi.

Yayımladığı bayram mesajında bayramların sevinme ve sevindirme günleri olduğuna dikkat çeken Müftü Ay, "Bayram, basit çıkarların, kısır çekişmelerin, bencil hırsların, anlamsız kırgınlıkların insan benliğini kuşatan duvarları yıkarak kişinin kendini aşması, etrafındakilerin farkına vararak paylaşmanın, kucaklaşmanın ve sevmenin engin ufuklarında kamil insan olmanın tadını doyasıya yaşayabilmesi demektir. Bayram namazlarının topluca, yan yana ve omuz omuza büyük bir coşku ile kılınması, bayramın aynı zamanda birleşme ve bütünleşme demek olduğunu, ayrılık ve farklılıklarda boğulmanın bizi zayıflatacağını, birbirimizin yanı başında olmanın bizi toplum ve millet olarak güçlendireceğini anlatır hepimize." diye konuştu.

Kurban ibadetinde kişinin manen Allah’a yakınlaşmasına vesile olurken, mali yönüyle de sosyal dayanışmayı güçlendirdiğini anlatan Bursa Müftüsü Mehmet Ay, kurban ibadetinin Hz. İbrahim ve Hz. İsmail’in Allah’a gösterdikleri tam sadakat ve teslimiyeti temsil etmesi yönüyle kişiyi kutlu yolda ileri bir mertebeye taşıdığını söyledi. Kurbanın kişiye paylaşmayı, başkalarına yardım elini uzatmayı, bütün insanları sevgiyle kucaklamayı öğrettiğini hatırlatan Ay şunları kaydetti: "Milletimiz, kurban ibadetine ayrı bir önem vermekte ve mali imkanı bulunanlar bu ibadeti yerine getirmeye çalışmaktadır. Ancak bu ibadetin yerine getirilmesi kadar onu ifa ederken gözetilmesi gereken ilkeler ve amaçlar da önemlidir. Bu nedenle, bütün müslümanların, özellikle kurbanın ehil kimseler tarafından ve usulüne uygun şekilde kesilmesine özen göstermeleri, kurbanlık hayvana şefkatle davranmaları ve çevre temizliğine riayet etmeleri konusunda çok daha duyarlı olmaları gerektiğini tekrar hatırlatmak istiyorum. Unutmayalım ki, bu hususlara dikkat etmemiz hem dini hem de insani sorumluluğumuzdur."

(CİHAN)


Güncel