Bursa Surları'nda Yeşilçam nostaljisi

06 Temmuz 2010 - 13:53

Bursa merkez Osmangazi Belediyesi ile Türkiye Sinema Eserleri Sahipleri Meslek Birliği (SESAM) tarafından düzenlenen '2. Türk Sinema Şenliği' başladı.

Şenliğe Ediz Hun, Selda Alkor, Nuri Alço, Selma Güneri, Ali Sürmeli ve Safa Önal gibi Türk Sineması'nın duayenleri katıldı.

Haraççıoğlu Medresesi'nde yapılan açılış kokteyline Bursa Valisi Şahabettin Harput, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar katıldı. Kokteylin adından Yerkapı Surları'nda taşınan eğlence, geçmişin yazlık sinemalarını anımsatan nostaljik bir ortamda devam etti. Macuncu, pamuk helvacı ve patlamış mısır satıcılarının etrafını sardığı sanatçılar renkli görüntüler oluşturdu. Tek tek sahneye davet edilen Yeşilçam'ın ünlülerine, Türk sinemasına katkılarından dolayı plaket verildi.

2. Türk Sinema Şenliği kapsamında gösterilen ilk film, yönetmenliğini Safa Önal'ın yaptığı 'Hicran Sokağı' oldu. Aldıkları ödüllerle duygusallaşan sanatçılar, davetlilerin arasında şenliğin ilk filmini izlediler.

Yönetmen Safa Önal, filmin gösteriminden önce yaptığı konuşmada, 'Hicran Sokağı'nda Türk Sineması'nın duayenleriyle genç oyuncuları buluşturduğunu, filmde rol alan oyuncuların hiç birinin rol kaygısı gütmeden hangi rol verilmişse büyük heyecanla oynadıklarını belirtti. Ünlü Yönetmen Safa Önal, filmi değerli dostu Sadri Alışık'a ithaf ettiğini söyledi.

"TÜRK TOPLUMUNA ÖRNEK OLDUNUZ"

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da Türk Sinema Şenliğini hazırlarken amaçlarının, sinemanın unutulan nostaljisini yeniden yaşatmak olduğunu ifade etti. Dündar, "Sizler Türk toplumuna örnek oldunuz. Türk sineması, sinemanın eğlendirici misyonunun yanı sıra toplumun eğitiminde söz sahibi oldu. Toplumun sahip olduğu değerleri sinema yoluyla genç kuşaklara öğrettiniz." dedi.

Bu yıl şenlikler kapsamında 'Sinema Söyleşileri' adı altında bir bölüm yer alıyor. Bu bölümde Sinema Tarihçisi Vadullah Taş, Sinema Oyuncusu Engin Çağlar ve İlk Türk Senaristi Safa Önal sinemaseverlerle bir araya gelecek. Şenliklerin kapanışı Belkıs Özener'in vereceği konserle yapılacak.

Türk sinemasının klasiklerini oyuncuları ve yönetmenleriyle birlikte sinemaseverlerle buluşturan şenliğin filmleri ve gösterim tarihleri ise şöyle:

Hicran Sokağı : 5 Temmuz 2010, Pazartesi (Yer Kapı Surları)

Ankara Ekspresi : 6 Temmuz 2010, Salı (Yer Kapı Surları)

Öksüz : 7 Temmuz 2010, Çarşamba (Yer Kapı Surları)

İnleyen Nağmeler : 8 Temmuz 2010, Perşembe (Akpınar K.M.)

Senede Bir Gün : 9 Temmuz 2010, Cuma (Akpınar K.M.)

Korkusuz Kabadayı : 10 Temmuz 2010, Cumartesi (Akpınar K.M.)

Sevmek : 11 Temmuz 2010, Pazar (Akpınar K.M.)


(CİHAN)


Magazin