Bursalı Romanlar'dan Fransa'ya: Türkiye'yi örnek alın

31 Ağustos 2010 - 12:30

Fransa ve İtalya'da Romanlara yönelik uygulanan baskılar Türkiye'deki Roman derneklerini de harekete geçirdi. Bursa Roman Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği Başkanı Efkan Özçimen, "Yıllarca 'bizi örnek alın' diye bağıran Avrupa'nın yaptığını gördük. Şimdi kendileri Türkiye'den örnek alsın. Sınır dışı edilen Roman kardeşlerimize kapımız açık." dedi.

Fransa'nın 700 Roman göçmeni sınır dışı etme kararı alması tepkilere neden oluyor. Fransız hükümeti, çoğunluğunu Romanya ve Bulgaristan'dan gelen kaçak göçmenlerin oluşturduğu 300 kampı, önümüzdeki aylarda kapatacağını açıklamıştı. Şimdiye kadar, 50'nin üzerinde göçmen kampı kapatılmış durumda.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Efkan Özçimen, yaşanılanların Avrupa'nın gözü önünde cereyan ettiğini söyledi. Özçimen, "Maalesef Roman arkadaşlarımız sınır dışı ediliyor. Bizdeki açılımın tersine orada baskı yapılıyor. Şimdi biz Romanlar için ev yaptırıyoruz, onlar ülkelerinden kovuyor. Kim kimi örnek alması gerekiyor, kamuoyunun vicdanına bırakıyorum. Sınır dışı edilen Roman kardeşlerimize de gönlümüz de evimiz de açık." diye konuştu.


(CİHAN)


Türkiye