Bursa’yı Türkçe Olimpiyatları Şenliği heyecanı sardı

20 Mayıs 2013 - 13:04

BURSA - Türkçenin dünyanın dört bir yanında tanınıp sevilmesini sağlayan Türkçe Olimpiyatları, 11 yaşında. Bu sene 31 Mayıs akşamı Atatürk Stadı’nda düzenlenecek Bursa Şenliği, Vali Şahabettin Harput başkanlığındaki organizasyon heyeti tarafından yürütülüyor. Organize heyeti tarafından yapılan çalışmalar ve şenlik kapsamında detaylı bilgilendirme için düzenlenen tanıtım toplantısı büyük ilgi gördü.

Hilton Bursa Otel’de düzenlenen basın toplantısına Bursa Olimpiyat Tertip Komitesi’nde yer alan sorumlu vali yardımcısı olarak Mustafa Güney, Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya, Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar, Gençlik ve Spor İl Müdürü Süleyman Şahin, Sağlık Müdürü Özcan Akan, Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürü Nur Çakır, FEM Dershaneleri Genel Müdürü Süleyman Gümüşsoy, İl Özel İdaresi yetkilileri sponsor firma temsilciler ve gazeteciler katıldı.

5 KITA, 140 ÜLKE, 2 BİN ÖĞRENCİ
Türkçe Olimpiyatları öyküsünün anlatıldığı kısa film gösterimi ile başlayan programda konuşan Vali Yardımcısı Mustafa Güney, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) himayesinde Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından organize edilen Türkçe Olimpiyatları’nın bu yıl 11’incisinin düzenlendiğini belirtti.
2003 yılında 17 ülkeden 62 öğrencinin katılımıyla başlayan Türkçe Olimpiyatları’nın coşkusu her yıl artığını belirten Vali Yardımcısı Güney, “Bu sene 5 kıta, 140 ülkeden 2 bin civarında finalist öğrenci Türkçe Olimpiyatları’na renk katacak.” dedi.

Türkçe Olimpiyatları’nın bu yıl 24-25-26 Mayıs’ta İzmir Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek Kültür Şöleni ile başlayacağını anlatan Güney, 16 Haziran gecesi İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda düzenlenecek görkemli törenle sona ereceğini anlattı.

ŞENLİKLERİN İLK DURAĞI İSE BURSA

Bursa şöleninin ise Vali Şahabettin Harput Başkanlığı’ndaki Bursa Olimpiyat Tertip Komitesi tarafından düzenlendiğini anlatan Vali Yardımcısı Mustafa Güney, “Komitede sorumlu vali yardımcısı olarak ben, Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe, Emniyet Müdürümüz Ali Osman Kahya, Milli Eğitim Müdürümüz Atilla Gülsar, İl Özel İdare Genel Sekreterimiz Bilal Çelik ile FEM Dershaneleri Genel Müdürü Süleyman Gümüşsoy yer alıyor.” diye konuştu.

Türkiye genelinde olduğu gibi Bursa’daki şenliğin de giderlerinin sponsorlar, belediyeler ve hayırsever işadamları tarafından karşılandığını bildiren Vali Yardımcısı Güney, şöyle konuştu: “Bursa Şenliği için 30 Mayıs’ta kente gelecek 200 civarındaki öğrenci ve öğretmen Hilton ve Kervansaray otellerinde misafir edilecek. Öğrenciler Atatürk Stadyumu’nda iki kez prova yapacak. Kentin tarihi ve turistik mekanlarını ziyaret edecek.”

Türkçe Olimpiyat Şenliği'nin 31 Mayıs akşamı Saat 21.15’de Atatürk Stadyumu’nda gerçekleştirileceğini bildiren Vali Yardımcısı Mustafa Güney, “Video mpeg uygulaması ve ışık şovlarıyla renklendirilecek gecede 18 ülkeden gelen öğrenciler gösteri sunacak. Başbakan Yardımcımız Sayın Bülent Arınç’ın da katılacağı şenlikte stada girişler davetiye ile gerçekleştirilecek. Misafir öğrenciler 1 Haziran’da şehirden uğurlanacak.” şeklinde konuşmasını tamamladı.

(CİHAN)


Güncel