BUSMEK'ten yıl sonu sergisi

10 Haziran 2010 - 12:57

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (BUSMEK) kursiyerinin yıl boyu aldıkları eğitimlerle ürettikleri eserlerden oluşan 'BUSMEK 5. Genel Sergisi' ziyarete açıldı. Bu yıl 16 farklı noktada, 74 branşta, 8 bin kursiyere eğitim verilen BUSMEK'in Atatürk Kongre Merkezi'nde hazırlanan sergisi, Bursa'nın en büyük el sanatları sergisi olma özelliği taşıyor. Ücretsiz kurslarla halkın sosyal ve ekonomik gelişimlerine katkı sağlayan BUSMEK'in '5. Genel Sergisi'nde ebru, tezhip, hat gibi unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarından mefruşat, dekoratif ürünler ve resimlere uzanan 2 binin üzerinde ürün sergilendi.

BUSMEK Genel Koordinatörü Muhammet Soysal, kurslara vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini söyleyerek, 2009 yılında kurslara 45 bin başvuru aldıklarını, ancak 8 bin kursiyerin bu yıl eğitim alabildiğini ifade etti. Soysal, "İlim ve sanat takdir edilmediği yerden göç eder. En iyi yatırım insana yapılan yatırımdır. Başımızı dik tutmak için göğsümüzü kabartacak işler yapmalıyız." şeklinde konuştu.

Serginin açılışına katılan Devlet Bakanı Faruk Çelik ise Bursa'da sanat ve kültür adına yapılan çalışmaları desteklediklerini kaydetti. Çelik, "Bursa, gelişiyor, kalkınıyor. BUSMEK kursları, nitelikli insan yetiştirerek önemli çalışmalara imzasını atıyor." dedi.

Merkezi hükümetin işsiz gençlere 350 TL işsizlik maaşı verip, ücretsiz kurslarla eğitimlerine devam etmelerini sağladığını anlatan Bakan Çelik, "Büyükşehir Belediyesi de BUSMEK sayesinde vatandaşları meslek sahibi yapıyor. Bugün her kuruluş ara elemana ihtiyaç duyuyor. Önemli olan her işi yapmak değil, bir işi en iyi şekilde yapmaktır. Bu kurslar da bu amaca hizmet ediyor." diye konuştu. Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Refik Yılmaz da BUSMEK'in sosyal belediyeciliğin en güzel örneğini oluşturduğuna dikkat çekti.

Vali Şahabettin Harput'un da BUSMEK'in önemli bir proje olduğunu söylediği törene katılan ünlü modacı Faruk Saraç, Bursa'da Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle restorasyonu gerçekleştirilen Fabrika-i Hümayun'un kente önemli bir kazanım olduğunu belirtti. Saraç, restorasyon çalışmalarının tamamlanması ve tasarım okulunun faaliyete geçmesinin ardından Bursa'da moda günlerini başlatmayı hedeflediğini sözlerine ekledi. Konuşmaların ardından BUSMEK'te eğitim alan kursiyerlere temsili olarak sertifikaları verildi.


(CİHAN)


Türkiye