Büyükelçi Rhouma: Adanalı yatırımcılara cazip fırsatlar sunmaya hazırız

06 Temmuz 2012 - 14:09

ADANA - Tunus Büyükelçisi Mehrez Ben Rhouma, Adana ile birçok sektörde işbirliği yapabileceklerini söyledi. Rhouma, “Türk işadamlarının Tunus üzerinden komşu ülkelerine ve Afrika pazarlarına açılmaları onlara beklediklerinin de ötesinde önemli iş imkanları sağlayacaktır.” dedi.

Tunus Büyükelçisi Mehrez Ben Rhouma, Adana Fahri Konsolosu Nuri Sabuncu ile birlikte Adana Ticaret Odası’nı ziyaret etti. Başkan Yardımcısı Mehmet Şahbaz, Genel Sekreter Ahmet Nevruz’un da hazır bulunduğu ziyaret sırasında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gizer, geçtiğimiz Ocak ayında 30 kişilik bir heyetle Tunus’a gerçekleştirdikleri ziyaretin son derece olumlu sonuçlar doğurduğunu ve birçok alanda ticari işbirliği fırsatlarının oluşmasını sağladığını söyledi. Bu yöndeki ziyaretlerin daha da sıklaştırılması gerektiğini ifade eden Gizer, Tunuslu yatırımcıları Kasım ayında Adana’da düzenlenecek Gıda ve Tarım Fuarı’na davet etti.

Ali Gizer, Çukurova’nın, tarımsal üretim, gıda, makine, mobilya, inşaat, yeraltı zenginlikleri, enerji potansiyeli, iklim koşulları limanları, demiryolu ve lojistik olanakları gibi birçok konuda Türkiye geneline oranla avantajlı bir yapıya sahip olduğunu vurguladı. Gizer, “Türkiye’nin dördüncü büyük kenti olan Adana, ulusal ve uluslararası yatırımcılara Mersin Serbest Bölgesi, Yumurtalık Serbest Yatırım Bölgesi, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi, Mersin–Botaş-İskenderun Limanları, Kerkük-Ceyhan-Yumurtalık Petrol Hattı Terminali, Bakü-Ceyhan Petrol Projesi, otoyol ağı, uluslararası havalimanı gibi elverişli koşullar sunmaktadır. Karşılıklı ilişkilerimizi geliştirip güçlendirerek ticari işbirliğimizi daha iyi boyutlara taşıyabileceğimize inanıyoruz. Tunus'tan gelecek her işadamını sonuna kadar desteklemeye hazırız. Tunuslu yatırımcıların Adana'yı ve fırsatlarını değerlendirmesini ve her türlü soruları için odamıza başvurmalarını bekliyoruz” dedi.

Büyükelçi Mehrez Ben Rhouma da Tunus ile Türkiye ilişkisinin beş asır önce başladığını vurgularken, Türkiye ile son yıllarda artan karşılıklı sıcak temaslarla ticaret hacminin, kayda değer bir yükselme gösterdiğine dikkat çekti. Tunus’un Avrupa, Asya ve Afrika üçgeninde stratejik bir konumda yer aldığını ve İslam toleransının yüksek olduğu üç bin yıllık bir tarihi geçmişe sahip olduğunu anlatan Mehrez Ben Rhouma, Adanalı yatırımcıları Tunus’a davet etti. Tunus’un Afrika ve Avrupa ülkeleri arasında büyük bir ticari köprü oluşturduğunu ifade eden Rhouma, ülkesinin son yıllarda gerçekleştirdiği reformlarla kapalı ekonomiden dışa açılma sürecine girdiğini kaydetti.

Büyükelçi Rhouma sözlerini şöyle sürdürdü: “Tunus son derece istikrarlı bir ülkedir ve özellikle yabancı yatırımcılara büyük teşvikler sunmaktadır Devlet yabancı sermayenin ülkeye gelmesi ve gerekli yatırımları yapması için yatırımcılara geniş olanaklar ve muafiyetler tanımaktadır. Tunus’ta iki binin üzerinde yabancı yatırımcı mevcuttur. Ülkemizde yatırım yapıp ihracat gerçekleştiren yatırımcılardan 10 yıl süresince vergi alınmıyor; 11. yıl ise cüzi oranda vergi yansıtılıyor. Tunus’ta halen biri kuzeyde Bizerte, diğeri güneyde Zarsis olmak üzere iki serbest bölge bulunuyor. İşçiliğin ucuz olması dinarın konvertibl olması, açık bir ekonomi ve dengeli sosyal bir yapıda bulunması, ülkemizi cazibe merkezi haline getirmektedir. Türk işadamlarının Tunus’ta yapacakları yatırımların ardından, ülkemiz üzerinden komşu ülkelere ve Afrika pazarlarına açılması son derece kolaydır ve onlara beklediklerinin de ötesinde iş imkanları sağlayacaktır.”

(CİHAN)


Güncel