Büyükşehir, Uçan Yol Projesi'ni yeniden başlattı

30 Eylül 2012 - 11:01

İZMİR - İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karayolları’nın, Konak Tüneli Projesi nedeniyle iptal ettiği Uçan Yol Projesi'ni yeniden revize ederek, 1.3 kilometrelik bölümü için yer teslimi yaptı ve çalışmalara başladı. Toplam 33.3 milyon liraya mal olacak viyadük ve köprü, yaklaşık bir yılda tamamlanacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Yeşildere Caddesi’ne viyadük ile bağlanarak Buca üzerinden Otogar’a bağlantı sağlayacak 7.5 kilometrelik ekspres güzergahın Onat Caddesi’ne kadar olan 1.3 kilometrelik bölümü için yapım ihaleyi tamamlayıp yer teslimini yaptı ve çalışmalara başladı. 16 milyon 312 bin 671 TL yapım ve 17.7 milyon TL kamulaştırma bedeli ile toplam 33 milyon 312 bin TL maliyetle yaşama geçirilecek olan viyadük ve köprü, 360 günde tamamlanacak. Proje kapsamında 80 metre uzunluğunda karayolu köprüsü ile yer yer 35 metre yüksekliğe çıkacak 185 metre uzunluğunda viyadük yapılacak.

Halk arasında viyadük yüksekliği nedeniyle “uçan yol” olarak adlandırılan projeye göre, Yeşildere Caddesi’nin paralelindeki Meles Çayı ve raylı sistem, Menderes Caddesi’nden Onat Caddesi’ne kadar köprülü kavşak ile aşılarak kesintisiz ulaşım sağlanacak. Yeşildere Caddesi’nden Onat Caddesi’ne kadar oluşturulacak katlı kavşak ile hem Buca’ya giriş yapılıp üst bölgelerine gidilebilecek hem de Buca’dan Yeşildere Caddesi yoluyla Konak, Karabağlar ve Gaziemir istikametine ulaşılabilecek. Buca ilçesinin yıllardır özlemini çektiği alternatif yol, bu çalışma sayesinde yaşama geçirilmiş olacak. Bu projenin kente kazandırılması için şimdiye kadar toplam 17.7 milyon TL kamulaştırma bedeli ödendi. 16 milyon 312 bin TL’lik yapım gideri ile birlikte proje için ödenecek olan toplam maliyet 33 milyon 312 bin TL’yi bulacak. Projenin Otogar’a kadar uzanacak diğer kısımları için de yeni imar yolları oluşturmak üzere proje çalışmaları sürüyor.

TRAFİK RAHATLAYACAK

-Kent merkezi ile Bornova ve Karşıyaka yönünden Yeşildere Caddesi’ni kullanarak Buca’ya gitmek isteyenler, Mehmet Akif Caddesi’ndeki trafik yoğunluğuna girmeden “kestirmeden” Menderes Caddesi-Şirinyer-Gürçeşme-Ufuk ve İşçievleri üzerinden Evka-1 ve İZKENT’e ulaşabilecek.

-Yine Buca’dan Bornova ve Karşıyaka ile kent merkezine ulaşmak isteyen vatandaşlar, açılacak yeni güzergah üzerinden Yeşildere Caddesi’ne çıkarak istedikleri istikamete gidebilecek.

-Bu güzergah üzerinde bulunan Çamlık-Mehtap ve İsmet Paşa mahallelerine de ulaşım kolaylaşmış olacak.

-Buca’ya giriş-çıkışı sağlayan Mehmet Akif ve Menderes caddelerindeki trafik yükü hafifleyecek.

-Buca, Çamlıkule bağlantı yolundan sonra ikinci bir alternatif güzergah kazanmış olacak.

-Buca-Şirinyer üzerinden Karabağlar ve Gaziemir istikametine gitmek isteyenler, Mehmet Akif Caddesi’ni kullanmak zorunda kalmadan, yeni yol üzerinden Yeşildere Caddesi’ne çıkarak istedikleri yere gidebilecekler.

-7.5 kilometrelik güzergah tamamlandığında hem Buca’dan hem de Gürçeşme, Eşrefpaşa, Yeşilyurt, Bozyaka, Eskiizmir, Karabağlar ve Yeşildere gibi semtlerden Otogar’a ulaşım kolaylaşmış olacak.


(CİHAN)


Güncel