Büyükşehir’den “Nostaljik Yeşilçam Film Afişleri” sergisi

02 Şubat 2012 - 11:35

ANKARA - Ankara Büyükşehir Belediyesi 'Nostaljik Yeşilçam Film Afişleri Sergisi' ile Başkentlileri eski günlere götürüyor. Süreyya Duru’dan Osman Seden’e, Kemal Sunal’dan Yılmaz Güney’e, Adile Naşit’ten Hülya Avşar’a, Erol Taş’tan Türkan Şoray’a, Filiz Akın’dan Fikret Hakan’a, Hulusi Kentmen’den Ediz Hun’a ve Cüneyt Arkın’a kadar, insanların kalbinde büyük yer edinen sinema sanatçılarını Kızılay Metro Sanat Galerisi’nde açtığı sergiyle Başkentlilerle buluşturan Büyükşehir Belediyesi, afişlerle o dönemleri hafızalarda bir kez daha canlandıracak.

Sergiyi gezen Başkentlilerden, Sağlık Müdürlüğü emeklisi Gönül Dicle, “Çok çok güzel. Beni duygulandırdı bu filmler. Biz onlarla büyüdük. Çocuklarımıza da bu güzel filmleri anlatıyoruz. Film afişlerini tek tek inceliyorum” derken, Kızılay’da dershaneye giden lise son sınıf öğrencileri Alphan Yavaş ile Kübra Aypek, “Aslında bu eski Yeşilçam filmlerimizin senaryolarında çok güzel ahlaki mesajlar varmış. Şimdiki gençler sadece Brad Pitt’i, Angelina Jolie’yi tanıyor. Oysa görüyorsunuz bizim de dünya çapında yetenekli yönetmenlerimiz, oyuncularımız varmış ve halen de var.” diye duygularını belirtti.

Ediz Hun, Filiz Akın ve Leyla Sayar’ın başrollerinde oynadığı “Ankara Ekspresi”; Belgin Doruk, Yusuf Sezgin ve Selma Güneri’nin başrollerindeki 1968 imzalı “Kanlı Nigar”; Fatma Girik’ten “Rabia”; Yılmaz Güney ve Fikret Hakan imzalı “Korkusuzlar”; usta yönetmen Sinan Çetin ile başrolünde İlyas Salman ve Şener Şen’in oynadığı 1982 tarihli “Çiçek Abbas”; Orhan Gencebay ile Hülya Avşar’ın oynadığı, Zeki Alasya’nın yönettiği “Kaptan”; Atıf Yılmaz’ın yönettiği, Türkan Şoray ile Kadir İnanır’ın muhteşem bir oyunculuk dersi verdiği 1977 tarihli “Selvi Boylum Al Yazmalım”; Kemal Sunal ve Necla Nazır’ın oynayıp Kartal Tibet’in yönettiği “Çarıklı Milyoner”; İzzet Günay ve Sadri Alışık’tan 1964 yapımı “Afili Delikanlılar” gibi 120 Türk filmi afişi ve 80 film broşürü Metro Sanat Galerisi’nde 5 Şubat Pazar akşamına kadar sergilenecek.

(CİHAN)


Kültür Sanat