Çalı: İlaç kalıntıları konusunda birkaç kişinin hatası sektöre mal edilmemeli

03 Mayıs 2013 - 13:09

BURSA - Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatları Birliği(UYMSİB) Başkanı Dr. Salih Çalı, “İlaç kalıntıları konusunda hassas davranmayan birkaç kişinin hatasını tüm yaş meyve ve sebze sektörüne mal etmek yanlış.” dedi.

Dr. Salih Çalı, Almanya Hessen Eyaleti FDP Partisi Milletvekilleri MarioDöweling, Alexander Noll, Frank Sürmann, Helmut von Zech, FDP Parti Yetkilisi Christian Baumann ve Almanya Federal Cumhuriyeti Fahri Konsolosu Sabine Sibel Cura Ölçüoğlu’nu ağırladı.

Hessen ve Bursa arasında ticari ilişkilerin artmasının her iki şehre de önemli katkılar sağlayacağını söyleyen Dr. Çalı, şunları kaydetti: “İki şehir arasında yakın ilişkiler mevcut. Bu sosyal ilişkiler ticari ilişkiler ile taçlandırılmalıdır. İki şehir arasında sanayi, turizm gibi konular öne çıkabilir; ancak yaş meyve sebze ticaretinin de mutlaka daha iyi noktalara getirilmesi gerektiğini düşünüyorum.”

Meyve ve sebzelerde ilaç kalıntısı konusuna değinen Çalı, şöyle konuştu: “Türkiye içinde tüketilen ya da ihraç edilen ürünlerde ilaç kalıntısı konusu büyük önem taşıyor. Ancak bu konuda hassas davranmayan birkaç kişinin hatasını tüm yaş meyve ve sebze sektörüne mal etmek yanlıştır. Geçtiğimiz yıllarda ilaç kalıntısı konusu ile ilgili birçok sıkıntı yaşandı. Sektörümüz ile ilgili yapılan olumsuz bir haber sektörün tüm ticaretini dibe vurdurabiliyor. İnsan sağlığına zararlı olan bir durum tabi ki kamuoyuyla paylaşılmalı, ancak birkaç kişinin yaptığı bir hatanın faturasını tüm sektöre kesmek uygun değildir.”

AB ülkelerine, özellikle Almanya'ya ihraç edilen domates ve biberde uygulanan yüzde 10 pestisit analiz şartının kaldırılması gerektiğini belirten Çalı, Türkiye'de bu konunun Tarım Bakanlığı, üretici ve ihracatçı tarafından hassasiyetle takip edildiğini ifade etti. Çalı, konuyla ilgili Bulgaristan'da yaşanan sıkıntıların sonlandırılması için heyete katılan milletvekillerinden AB parlamentosu ve diğer ilgili kurullarda, kendilerine söz düştüğünde yardımcı olmalarını beklediğini dile getirdi.

(CİHAN)


Ekonomi