Çankaya'da 'Tohum Takas Şenliği’ yapılacak

16 Ekim 2013 - 10:20

ANKARA - Ankara Çankaya Belediyesi, yerel tohumların korunması ve yaygınlaşması amacıyla üreticiler arası ‘Çankaya Tohum Takas Şenliği’ düzenleyecek.
Belediye 25-26 Ekim tarihlerinde düzenleyeceği etkinlikte, halkın tohum sektöründe dışa bağımlı kalmasının önüne geçecek projeyi hayata geçirecek.

Bir bölgede yıllar boyu kullanılmış, işlenmiş ve bu sayede doğal ve biraz da bilinçli olarak seleksiyona uğramış, bölge şartlarına uyum sağlayan tohumlar anlamına gelen ‘yerel tohum’un önemini ve yaygınlaştırılmasını amaçlayan Çankaya Tohum Takas Şenliği’ni, Çankaya Belediyesi’nin öncülüğünde Tahtacıörencik Köyü Doğal Yaşam Kolektifi (TADYA) ile Karahasanlı, Evciler, Tohumlar, Yayla, Akarlar, Kömürcü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Güneşköy, Tüketici Hakları Derneği ve İç Anadolu Belediyeler Birliği tarafından gerçekleştirilecek.

Yerel tohumların korunmasının zorunluluk derecesinde bir ihtiyaç haline geldiğinin önemi ve aciliyetinin anlatılacağı şenlikte, yerli ve özellikle de yerel tohumlara sahip çıkılmasının, olası kriz, ambargo, bölgesel sorunlar gibi konularda dışa bağımlılık unsurunun önüne geçilebileceğine dikkat çekilecek.

‘ÖRNEK BAHÇE’ YEREL TOHUMLARI GELECEĞE TAŞIYACAK

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık’ın çok önem verdiği projeler arasında yer alan Onurlu Tokluk ve Düzenli Beslenme İçin Kır-Kent Kardeşliği Projesi’nde, yerel halkın bölgede kalması, üretip kazanması ve aynı zamanda kentliye sağlıklı ve ucuz besin sağlanması amaçlanıyor. Proje kapsamında geliştirilen ‘yerel tohumun önemi’ konusu, zaman zaman düzenlenen etkinliklerle kırsal bölge üreticilerine anlatılıyor.

Çankaya Belediyesi Kent ve Tarım Ekibinin uzunca bir süredir üzerinde araştırmalar yaptığı ve köylü üreticilerle iş birliği içinde olduğu yerel tohumların korunması çalışması kapsamında, Çankaya’nın kırsal bölgesinde bir de 'Örnek Bahçe' oluşturulmuştu. Bahçede tamamen yerel tohumlarla yapılan üretimle, geleceğe yeni ve doğal tohumların bırakılması hedefleniyor.

ÇİFTÇİ DE KONUŞACAK AKADEMİSYEN DE

Çankaya Belediyesi Emek hizmet binası avlusunda 25-26 Ekim tarihinde yapılacak ‘Tohum Takas Şenliği’, üreticileri, Belediye Başkanları ve akademisyenleri bir araya getirecek. Ankara ve Ege Üniversiteleri akademisyenleri ile sendika ve dernek katılımcılarının konuşmalarının yer alacağı ‘Yerel Tohumla Kır Kent Kardeşliği’ panelinin yanı sıra Biyoçeşitlilik, Tohum Islahı, Sağlıklı Nesiller-Gıda, Temiz Hava, Temiz Toprak, Temiz Su (Organik Tarım), Çiftçi Kadınlar, Küçük Ölçekli Yerel Üretim ve Aracısız Erişim gibi konu başlıklarıyla söyleşiler yapılacak.

ÇOCUKLAR DA YEREL TOHUMUN ÖNEMİNİ KAVRAYACAK

Şenlikte ayrıca üreticinin satış ve takas yapabileceği ürün ve tohum stantları da olacak. Şenlikte çocuklar da unutulmuyor. Çocukların yerel tohumun önemini kavramalarına yönelik Dilek Ağaca, Tohum Bulmaca ve Tohum Dikimi oyunları oynanacak. Şenlikte ayrıca açık hava film gösterimi de yapılacak.

(CİHAN)


Güncel