Celal Bayar Üniversitesi'ne ilahiyat fakültesi talebi

12 Eylül 2011 - 12:22

MANİSA - Manisa İnsan Hakları ve Demokrasi Platformu, Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli’den, ilahiyat fakültesi açılması talebinde bulundu. Platformun dönem sözcüsü Abdullah Polat, Memur-Sen İl Temsilcisi Yüksel Ülker, Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu, Turan Hayat Dergisi Manisa Temsilcisi Ahmet Günhan, Manisa İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Sevenleri Derneği (MİSDER) Temsilcisi Mustafa Soykök ve Diyanet Sen Şube Başkanı Ahmet Özdemir, birlikte Rektör Pakdemirli’yi ziyaret etti.
Ziyarette konuşan platform sözcüsü Polat, Prof. Dr. Pakdemirli’nin rektör olmasıyla birlikte üniversiteyle sivil toplum ve halk arasındaki ilişkilerin geliştiğini, bunun meyvelerini almaya başladıklarını söyledi. Platform olarak yaptıkları etkinliklerde önceden yaşadıklarını yer bulma güçlüklerinin de aşıldığını kaydetti. Rektör Pakdemirli’ye desteklerinden dolayı teşekkür ederek, “Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli rektör olduktan sonra hizmetleri süratle faaliyete sokmaya başladı. Şehirde vatandaşla üniversite arasındaki duvarları kaldırdı. Yaptığımız bütün faaliyetlerde üniversitemizle ortak akıl oluşturmaya çalışacağız. CBÜ'nün yetiştirdiği birçok değerli öğretim üyesinin görüşlerinden yararlanmak istiyoruz.” dedi.
Bir gazetecinin, Rektör Pakdemirli’ye bir önerisi ya da ondan bir isteğiniz olup olmayacağı sorusuna karşılık ise şehzadeler şehri Manisa’da ilahiyat fakültesinin eksik olduğunu, bu konuda çalışma yapılması için öneri sunacaklarını ifade etti. Abdullah Polat, Ege Bölgesi’nde tek ilahiyat fakültesinin İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) bünyesinde bulunduğuna dikkat çekerek, vatandaşların beklentileri doğrultusunda Manisa’daki bu eksikliğin giderilebileceğini ifade etti.
CBÜ Rektörü Pakdemirli de göreve geldiği günden bu yana üniversite bünyesinde yeni bölüm ve fakülteler açılması için çalışmalar yürüttüklerini, İşletme, Sağlık Bilimleri ve Teknoloji fakülteleriyle ilgili hazırlıkları tamamlayarak YÖK’e gönderdiklerini kaydetti. Bunların onayı gelir gelmez, ilahiyat fakültesi açılmasıyla ilgi çalışma başlatacaklarını sözlerine ekledi.

(CİHAN)


Güncel