Cemil Çiçek'ten Ankara Shopping Fest'e Türkçe eleştirisi

09 Haziran 2012 - 17:50

ANKARA - TBMM Başkanı Cemil Çiçek, "Ankara’da ilk defa Alışveriş Günleri yapılıyor ama ilanlarda ‘Shoppping Fest’ diyorlar. Biz şimdi buradan ayrıldıktan sonra 135 ülkenin katıldığı Türkçe Olimpiyatları'nı yapıyoruz. Biz Afrika’ya, Avrupa’ya okyanus ötesine, Asya’ya kendi dilimizi anlatmaya, benimsetmeye çalışırken başka kültürlerin taşeronluğunu yapmamamız gerekir." dedi.

13.Uluslararası Beypazarı ve Yöresi Festivali bugün Ankara’nın Beypazarı ilçesinde başladı. Sabahın erken saatlerinden itibaren binlerce araçla Ankaralılar ve çevre il, ilçelerden gelenler Beypazarı’na akın etti. Açılışa katılan TBMM Başkanı Cemil Çiçek de burada yaptığı konuşmada bu tür etkinliklerde, dükkan ve işyeri isimlerinde Türkçe’nin kullanılmamasını eleştirdi.

Ankara’da dün başlayan Alışveriş Günleri’nin reklamının 'Shopping Fest' olarak yapılmasını eleştiren Çiçek, "Ben şimdi sorsam ‘shopping fest’i bilen kaç tane Beypazarlı çıkar? Ama alıveriş günleri dediğimiz zaman bunu herkes anlayacaktır. Elbette ‘yabancılar gelecek onlar da anlasın’ demek adına bunları söylüyoruz. Ama bunun ötesine taşan bir çaba bir hassasiyetsizliği de toplumda görüyoruz." diye konuştu. Çiçek, konuşmasına şöyle devam etti: "Ankara’nın sokaklarında gezerken başımızı kaldırdığımızda acaba biz Türkiye’de miyiz, Amerika’da mıyız, İngiltere’de miyiz? Pastanenin ismi yabancı, lokantanın ismi yabancı, kahvehanenin ismi yabancı.Hadi meşhur markalar açısından bir şey demeyeceğim. Bunları yan yana getirdiğimizde farkında olmadan Türkiye bir dil erozyonuna, kültür erozyonuna maruz kalıyor ki bu millet hayatı bakımından son derce tehlikelidir."

BEYPAZARI FESTİVALİ’Nİ DE ELEŞTİRDİ, ŞENLİK VE PANAYIR ÖNERDİ

Bu tür toplantılarda bu ve benzeri bir kısım hassasiyetlerin gösterilmesi gerektiğini belirten Cemil Çiçek, "Mesela burada da festival kullanıyoruz. Festival mi desek daha uygun olur? Eskiden panayırdı bunu ismi. Şenlik varken panayır varken festival demek ne kadar doğrudur? Bunu sizlerin takdirine sunuyorum. İnşallah önümüzdeki dönemde, 14. Beypazarı Şenlikleri deriz. Bu hassasiyeti buradan kendi insanımıza iletme imkanı olur diye düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Açılış töreninde Beypazarı Yöresel Kıyafetlerinden oluşan defile ilgiyle izlendi. Profesyonel mankenler bu kez Beypazarı Yöresel kıyafeti Bindallı ile podyuma çıktı. Tören alanından ayrılan protokol daha sonra festivalin açılışını yapıp kurdele kesti. TBMM Başkanı Cemil Çiçek Taş Mektep’te yenilen yemek sonrası Beypazarı’ndan ayrıldı.

TÜZMEN, MOTOSİKLETLE GELDİ

13. Uluslararası Beypazarı ve Yöresi Festivali’ne öğleden sonra katılan bir diğer isim ise eski Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen oldu. Tüzmen motosikleti ile Beypazarı’na gelerek Başkan Özalp’i makamında ziyaret etti.

Beypazarı Festivali Milli Piyango 9 Haziran Çekilişi, Şebnem Schaefer, Ece Gürsel gibi mankenlerin katılımıyla gerçekleştirilecek yöresel kıyafet ve takı defilesi ve Pazar akşamı ilçe stadyumundaki Ramazan Çelik ve Volkan Konak konseri ile sona erecek.

(CİHAN)


Güncel