Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan belediyelere 'bisiklet yolu' desteği

20 Mart 2012 - 11:03

ANKARA - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, motorlu taşıt kaynaklı hava kirliliği ve iklim değişikliğine neden olan kirleticilerin azaltılması amacıyla, bisiklet yollarının yaygınlaştırılmasına yönelik hazırlanan projeleri destekleyeceğini açıkladı.

Türkiye’nin üç büyük şehri başta olmak üzere, trafik sorunu yaşayan bir çok kentte, Avrupa ve Uzakdoğu'nun bir çok şehrinde olduğu gibi bisiklet yollarına önem verilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yollarda bisiklet yolu yapacak belediyelere destek verecek. Başvurular, çevre ve şehircilik il müdürlükleri vasıtasıyla alınacak.

Belediyeler, bisiklet yolları için talep ettikleri yardım miktarlarını belirterek, başvuruda bulunacaklar. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın proje hedefleri arasında, ‘trafikten kaynaklanan hava kirliliğinin azaltılması, gürültü kirliliğinin azaltılması, çevrenin korunması, ekonomiye katkı yapılması’ düşünülüyor. Çevrenin korunmasıyla ilgili yapılan projelerden, kent imar planında yer alan bisiklet yolları öncelikli olmak üzere; yolların mevcut altyapısının bisiklet yolu yapılmasına uygun olanlar, onay belgesi olanlar, müracaat etmeleri durumunda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bütçe imkanları dahilinde destek verileceği açıklandı.


(CİHAN)


Güncel