Ceylanpınar TİGEM 315 işçi alacak

30 Aralık 2010 - 14:28

Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdürlüğü (TİGEM) 315 kadrolu işçi alıyor. İŞKUR üzerinden başvuruların yapıldığı iş için başvuruların yarın başlaması bekleniyor.

İşsizliğin çözümü ile ilgili son zamanlarda üst üste müjdeler geldi. Hükümet işsizliği azaltmak, istihdamı yaratmak amacıyla uzun süredir yaptığı çalışmalar son günlerde ses getirmeye başladı. Vatandaşlardan bazılar teşvik ve kredilerden yararlanmayı hedeflerken bazıları işsizlikten kurtulmak için verilen hibelere göz dikti. İŞKUR ve KOSGEB'in ortaklaşa düzenlediği girişimcilik kursu ve ardından 27 bin liralık hibe şansını değerlendirmek için İŞKUR merkezlerine akın etti. Mülakat sonucu yapılan mülakatlar sonucunda kursiyerler belirlendi. Mülakatta birçok işsiz elenirken yeni iş müjdesi geldi. Bölgenin en büyük çiftlik özelliğine sahip olan Ceylanpınar TİGEM, 315 işsizi istihdam edeceğini açıkladı. İş başvurularının yarın başlaması bekleniyor.

TİGEM'de çalıştırılmak üzere 4 kaynakçı (oksijen-elektrik), 11 tamirci- Makinist (Dizel Motor), 16 tarım alet makineleri bakım onarımcısı, 98 traktör sürücüsü, 186 sulama işçisi alımı yapılacak. 2010 lise/ Önlisans KPSS'den en az 60 puan şartı aranan iş için en az B sınıfı ehliyete de sahip olması gerekiyor.

Lisans mezunu ve ilköğretim mezunlarının alınmayacağı İşe, düz liselerin tamamı, mesleki liselerin ilgili bölümleri (metal teknolojisi, motorlu araç teknolojisi alanı, otomotiv, Elektromekanik) ve önlisansın Otomotiv, Bilgisayar, Elektronik, Tarım Makineleri, Motor ve endüstriyel Otomasyon Teknolojileri mezunları başvurabilecek. Başvurular adrese dayalı nüfus kayıt sistemi geçerli olduğundan ikametgahı Şanlıurfa'da olmayanlar iş başvurusu yapamayacak.

İŞKUR HİZMETİ İŞSİZİN AYAĞINA GÖTÜRÜYOR

315 kadrolu işçinin alınacağı iş için adaylar internetten www.iskur.gov.tr adresinden başvuru yapabilecek. İnternet kaydı olmayan adaylar ise İŞKUR hizmet şubelerinden başvurular yapılabilecek. İnternet üzerinden başvuru yapamayan işsizler için İŞKUR Şanlıurfa İl Müdürlüğü il ve ilçelerin bazı kamu kurum ve kuruluşları ile protokol imzalayarak adayların bu kurumlar üzerinden de başvuru yapma olanağını sağladı.

İşsizlerin zorlanmadan veya ilçelerden iş başvurusu için merkeze gerek kalmadığını açıklayan İŞKUR Şanlıurfa İl Müdürü Necdet Karasevda, Şanlıurfa genelinde 23 belediye, tüm ilçelerde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında, Vakıflar bölge Müdürlüğü, Sosyal Hizmetler, Organize Sanayi Bölgesi(OSB), Ticaret ve Sanayi Odası Ve Harran Üniversitesi ile protokol imzaladıklarını vurgulayarak adayların buraların hizmet noktalarından başvuru yapabileceklerini ifade etti. İŞKUR'un bu hizmet atağı sayesinde adayların yüzlerce kilometre uzaktaki ilçelerden şehir merkezine gelmek zorunda kalmayacağını Belirten Müdür Karasevda, ayrıca bu sayede vatandaşın başvuru kuyruklarından kurtulacağının altını çizdi. Öte yandan her aday kendine en yakın kurumdan başvurusunu yapacağı bu hizmet için üç belediyenin protokol imzalamadığı öğrenildi. Şanlıurfa Belediyesi, Karaköprü belediyesi ve Viranşehir Belediyesinin bu protokolü imzalamadığı için burada ikamet eden vatandaşlar belediye hizmet noktalarından yararlanamayacağı için İŞKUR müdürlüğüne veya yakın protokol imzalanan başka ir kuruma giderek başvuru yapabilecekleri belirtiliyor.


(CİHAN)


Türkiye