Cezaevinde öğrendi, çıkınca kendi işinin patronu oldu

09 Ocak 2012 - 12:54

ESKİŞEHİR - 12 yıl önce işlediği bir suçtan olayı cezaevine giren Fuat Arık, 11 yıllık ceza süresinin 5 yılını tabela atölyesinde çalışarak geçirdi. Bu sayede meslek sahibi olan Arık, cezaevinden çıktıktan da sonra kendi işinin patronu oldu. Arık, şimdi Türkiye’de birçok kurumun reklam tabelalarını yapıyor.
Açık Ceza İnfaz Kurumları’nda mahkumların ceza sürelerini değerlendirmeleri için uygulanan iş kurslarından patronlar da çıkmaya başladı. 12 yıl önce işlediği bir suçun ardından cezaevine giren ve 11 yıllık mahkumiyetinde okumayı ve öğrenmeyi bırakmayan Arık, cezasının 5 yılını Eskişehir Açık Cezaevi’nde tabela atölyesinde çalışarak geçirdi. Arık, cezaevinden çıktıktan sonra kendine bir dükkan açtı. Kendi işinin patronu olmayı başaran Arık, şuan Türkiye’deki Kamu kurum ve kuruluşların ve özel sektör şirketlerinin tabela işlerini yapıyor. Cezaevine girmeden önce rahat ve iyi konumda bir insan olduğunu belirten Arık, insan hayatının inişlerle çıkışlarla dolu olduğunu söyledi. Arık, cezaevine girdikten sonra maddi ve manevi olarak çok şey kaybettiğini ifade ederek yeni hayatında bunları geri kazanmanın mücadelesi içinde olduğunu belirtti.
“Cezaevinde dışarıya çıktığın zaman, dışarıya adapte olmak çok zor” diyen Arık, cezaevi şartlarından normal hayata dönmede insanların güçlük çektiğini söyledi. Arık, "11 sene içeride yatıyorsun, 11 sene sonra sosyal hayata uyum sağlaman yani ister istemez insanlarla konuşman, anlaşman hakikaten zorlaşıyor. Temennimiz kimsenin cezaevine düşmemesi. Herkesin kardeşçe, dostça yaşaması. Devletimizin de gereken önlem ve tedbirleri biraz daha fazla almalı.” diye konuştu.

(CİHAN)


Güncel