Cezaları biten suçlular yeniden topluma kazandırılıyor

09 Haziran 2011 - 15:06

ADANA - Mahkum ve tutukluların cezaları bittikten sonra iş edinmeleri ve normal bir hayata başlayabilmeleri amacıyla resmi ve özel kuruluşların yetkililerinden oluşturulan 19 kişilik İl Koruma Kurulu toplandı.
Cumhuriyet Savcısı Mehmet Kaya başkanlığında ESOB eğitim ve hizmet binasında yapılan toplantıda, insani amaçlarla toplumdan tecrit edilmiş kişilerin yeniden topluma kazandırılması görüşüldü.
Bankaların belirli kraterleri yerine getirecek mahkumlara, cezalarını doldurduktan sonraki hayatlarında iş kurabilmeleri için kredi vermesi üzerinde de duran kurul üyelerini, Adana Ziraat Bankası Merkez Şube Müdürlüğü yetkilisi bilgilendirdi.
Sorunun il bazında değil, hükümetçe çözümlenebileceği konusunda fikir birliğine varan kurul üyeleri hazırlayacakları bir raporu Adalet Bakanlığı’nın ilgili dairesine gönderilmesini kararlaştırdı.
Daha sonra cezasını doldurarak salıverilen kişinin yeniden suç işlemesini önlemek ve ilk günlerde karşılaşacağı maddi zorluklarla baş edebilmesi için, Sosyal Yardımlaşma Kurulu ile çeşitli hayır kurumlarıyla iletişime geçerek bir protokol dahilinde, yiyecek, içecek ve giyecek yardımı alınabilmesi için bir çalışma başlatılmasına karar verildi.
Kurul Başkanı Cumhuriyet Savcısı Ahmet Akkaya, yaptıkları işin zorluğuna dikkat çekerek kurulun daha etkin olabilmesi ve arzulanan yere gelmesi için çalıştıklarını ancak, şimdiki halde ellerinde fazla bir olanaklarının da bulunmadığını, buna rağmen çözüm üretmeye çalışacaklarını bildirdi.

(CİHAN)


Güncel