CHP, elektroşok silahlarını TBMM gündemine taşıdı

11 Ekim 2013 - 17:04

ANKARA - CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı tarafından İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gönderilen elektroşok silahlarını TBMM gündemine taşıdı.
Meclis Başkanlığı’na soru önergesi veren Oran, İçişleri Bakanı Muammer Güler’e, "Saldırganın 10 saniye boyunca sersemletilmesi nasıl sağlanmaktadır, şok dalgaları insana zarar vermiyor mu? Bu dalgaların zarar vermediğine dair hangi teknik ve tıbbi raporlar alınmıştır?" diye sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, İçişleri Bakanı Muammer Güler’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sundu. Oran, önergesinde, "Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı tarafından İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne 20 adet elektroşok silahı gönderildiği, silahları kullanacak olan Önleyici Hizmetler Şube Müdürlüğündeki 54 personele 3 günlük eğitim verildiği ve silahların bugünden itibaren kullanılacağı basına yansımıştır." dedi. CHP’li Oran, İçişleri Bakanı Güler’e şu soruları yöneltti:

- Bu silahlar hangi durumlarda kimlere karşı kullanılacaktır? Silahın kullanımı için Türkiye’de kaç personelinizi eğittiniz?
- Silahın çalışma mantığı nedir, saldırganın 10 saniye boyunca sersemletilmesi nasıl sağlanmaktadır, şok dalgaları insana zarar vermiyor mu? Bu dalgaların zarar vermediğine dair hangi teknik ve tıbbi raporlar alınmıştır? Bu amaçla personeliniz üzerinde uygulama yaptınız mı?
- Resmi olarak bugünden itibaren kullanılan bu silahı denemek amacıyla önceki günlerde herhangi bir olayda/saldırıda kullandınız mı, sonucu ne oldu?
- Silahın uyguladığı elektro şokun doz ayarı nasıl yapılmaktadır, belirlenen doz miktarının aşılması halinde ne olacaktır?
- Bir kişi üzerinde 24 saatte 3 kezden fazla kullanıldığında zarar verdiği açıklanması karşısında bu durumu önlemek için hangi önlemleri alacaksınız? Bu durumda insan vücudunda nasıl bir zarar vermektedir?
- Polislerin, saldırganın göz, ağız, kulak, gırtlak, jenital bölge gibi hassas yerlerinden yanlışlıkla vurması durumunda insan vücudunda nasıl bir etki yaratılmaktadır? Bu durumda vücutta kalıcı zarar oluşuyor mu?
- Silah üzerinde bulunan ve bir saatlik kapasitesi olduğu belirtilen video kaydı ne amaçla kullanılacaktır? Bu görüntülerin kötüye kullanımının önlenmesi ve denetimi nasıl sağlanacaktır?
- Bu silahları üreten firma kimdir, ne zaman hangi ihale yöntemiyle bu silahtan kaç adet satın alınmıştır? Silahın birim fiyatı nedir ve hangi ile kaçar adet gönderdiniz? Bu silahların optimum kullanım süresi nedir?

(CİHAN)


Güncel