CHP heyeti, Uludere'de hayatını kaybedenlerin ailelerini ziyaret etti

13 Eylül 2013 - 19:18

ŞIRNAK - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) heyeti, Şırnak'ın Uludere ilçesinde bulunan Gülyazı köyüne giderek, 28 Aralık 2011 tarihinde meydana gelen olayda hayatını kaybeden 34 sivilin aileleri ile görüştü.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Manisa Milletvekili Hasan Ören, Bursa Milletvekili Sena Kaleli, Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ve Gazantep Milletvekili Mehmet Şeker'den oluşan CHP heyeti, 28 Aralık 2011 tarihinde düzenlenen hava operasyonunda hayatını kaybeden 34 kişinin yakını ile köy camisinde bir araya geldi. Köylüler, CHP heyetinden, olayın faillerinin bulunup yargı önüne çıkarılması için yardım istedi. Bazı anneler, heyet üyelerine, çocuklarına ait elbise parçalarını gösterip gözyaşı döktü.

Görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, ailelerin acılarına ortak olmaya çalıştıklarını söyledi. Ören, "Biz ne kadar ortak olursak olalım, annelerin çektiği acıları bizim çekmemiz mümkün değil. Ben biliyorum ki burada yaşayan annelerin artık sevinçle kutladıkları kurban bayramı yok. Neşeyle kutladıkları Ramazan bayramı yok. İnsanlar bazen şunu söyleyebilir; keşke kaza sonucu evladımı kaybetseydim, Cenab-ı Allah aldı, kendimi teseli ederdim. Veya bir hastalıktan dolayı olsaydı yine kendimizi teselli edebildik. Allah yanına aldık diyebilirdik. Hepimiz askerlik yaptık. Askerde böylesine ciddi konularda üzerinde emir komuta tekrarlanmadan hiçbir pilot düğmeye basmaz. Hata olabilir, kaza olabilir, muhakkak bir şey olmuştur. Ama bu 34 gencin F-16'larla bombalanmasının bir sorumlusunun ortaya çıkması gerekir. Anneler umut taşıyor.” dedi.

Roboskili ailelerin sözcüsü Ferhat Encü de faillerin bir an önce bulunmasını isteyerek, "Bir daha Roboski katliamları yaşanmasın diye biz bu mücadeleyi yapıyoruz. Faillerin ortaya çıkarılıp cezalandırması lazım.” diye konuştu.

'Roboski, Türkiye’nin kanayan vicdanıdır' diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da “625 gündür, failler ortada yok. Ben aynı zamanda avukatım, bir çok davayı bu şekilde takip ettim. Bu soruşturma davası eğer istenseydi, 15 günde failler ortaya çıkarılırdı. Heron görüntülerini izledik Meclis'te. Çok açık bir şekilde bir katliamın yapıldığı ortada.” açıklamasında bulundu.
(CİHAN)


Güncel