CHP'de tüzük değişikliğinin oylamasına geçildi

26 Şubat 2012 - 17:22

ANKARA - CHP'nin 16. Olağanüstü Kurultayı Ankara Arena Kapalı Spor Salonu'nda devam ediyor. Kurultayda tüzük değişikliğinin tümü üzerinde görüşmeler tamamlandı. Tüzük değişikliklerinin madde madde oylanmasına geçildi.

Tüzük değişikliğine ilişkin görüşlerini açıklayan CHP Onur Üyesi Sabri Ergül, yaşanan olayların üzüntü verici olduğunu söyledi. 1976 yılında yapılan kurultayda benzer bir olay yaşanınca partililerden birine yumruk atıldığını hatırlatan Ergül, eski Başbakanlardan Bülent Ecevit'in, Osman Polat'a vurulmuş yumruğun kendisine vurulmuş yumruk olduğunu söylediğini aktardı. Ergül, "Birlikte koştuğumuz arkadaşlar neyi paylaşamıyoruz. Bu salonda bizim rakiplerimiz yok, dostlarımız var. Bizim rakiplerimiz dışarıda. Bu özelliğimizi kaybedersek, bu coşkuyu iç çatışmaya dönüştürürsek zarar görürüz. Genel Başkanım sözüm sizedir, siz de zarar görürsünüz." dedi.

Genel Başkan yetkileri için 'padişahlık yetkileri' eleştirisi yapıldığını hatırlatan Ergül, tüzük değişikliğinde bu yetkilerin son durumunu sordu. Muhalefetin istediği 9 değişikliğin karşılanmadığını savunan Ergül, 2008 yılındaki tüzük değişikliğinde mahkemeye gittiğini ve soruşturma açıldığını ifade etti. Partisini mahkemeye vermek istemediğini belirten Ergül, ancak tüzüğün yasalara uygun yapılmaması halinde bir yerlerden döneceğini kaydetti.

CHP Samsun Milletvekili Haluk Koç ise kendi içinde demokratik olmayan bir partinin ülkede demokrasiyi gerçekleştiremeyeceğinin sonunda anlaşıldığını ve bunu olumlu bulduğunu söyledi. Yapılanın tamirata başlama kurultayı olduğunu dile getiren Koç, tüzük kurultayı toplanması için imza verenlerden biri olduğunu belirterek, ancak getirilen tüzük değişikliğinin ihtiyaçları tam karşılamadığını savundu.

CHP üyesi Bedri Baykam da genel başkanlık adayı olmak için gerekli delege imzasının 2003 yılında yüzde 5 olduğunu, daha sonra yüzde 20'ye çıkarıldığını belirtti. "Keşke iki kurultaya gerek olmasaydı." diyen Baykam, bundan sonraki hedefin ise partiyi büyütmek olması gerektiğini vurguladı. Blok listeyi eleştiren Baykam, 80 kişilik Parti Meclisi'nin 60 kişiye düşürülmesinin yanlış olacağını ifade etti. Genel başkan adaylığı için gerekli delegelerin yüzde 20'sinin oyunun yüzde 10'a indirilmesini yeterli bulmadığını dile getiren Baykam, bunun 2003 yılında olduğu gibi yüzde 5'e indirilmesi gerektiğini savundu.

Konuşmaların ardından maddeler tek tek okunmaya başladı. Maddeler üzerinde görüşler belirtildikten sonra ise her madde için ayrı ayrı oylama yapılıyor.

(CİHAN)


Politika