CHP'li Büyükerşen, kendini savunmak için mahkemeye slayt kurdu

10 Temmuz 2013 - 15:01

ESKİŞEHİR - Eskişehir CHP'li Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik 'yolsuzluk operasyonu' sonrasında açılan 'ihaleye fesat karıştırma, ihale edilen işlerin ediminin ifasına fesat karıştırma,' suçlamasıyla açılan 6 ayrı davadan 3'ünün ikinci duruşması bugün yapıldı. Mahkemede, belediyeden getirdiği slayt gösterisi eşliğinde kendini savunan tutuksuz sanık CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, hakkındaki iddiaları kabul etmeyerek, "Seçimle alamadıklarını mahkeme yoluyla baskı kurarak almak istiyorlar. Bu bir darbedir. Benim için darbe yapmak istiyorlar." dedi.

Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, Başkan Büyükerşen'in de aralarında bulunduğu 16 tutuksuz belediye görevlisi, 17 avukatı, AK Parti Eskişehir Milletvekili Salih Koca katıldı. Büyükerşen'in avukatları arasında Turgut Kazan, Fikret ilkiz gibi önemli isimler yer aldı. Davayı, CHP'li Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, CHP İl Başkanı Erman Gölet, CHP Milletvekili Kazım Kurt, CHP PM üyesi Gaye Usluer, Baro Başkanı Avukat Rıza Öztekin ile çok sayıda CHP'li belediye ve il genel meclis üyesi izledi.

DURUŞMADA GERGİNLİK

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in de arasında bulunduğu 16 belediye görevlisi hakkında, kamu kurum veya kuruluşlarının ihalesine fesat karıştırmak ve resmi belgede sahtecilik suçlarıyla açılan davanın ikinci duruşmasında, AK Partililerden oluşan şikayetçilerin duruşmaya katılma talepleri, mahkeme heyeti tarafindan reddedildi. Şikayetçiler, bundan sonraki duruşmalara müdahil olamayacak. Duruşmada müdahil olmaları reddedilmesine karşın avukat Vahap Ata'nın söz alması, gergin anların yaşanmasına neden oldu. Sanık avukatları, Ata'nın duruşmadan çıkartılmasını istedi. Öte yandan, AK Parti Milletvekili Salih Koca'nın duruşmada konuşmak istemesi de gerginliğe yol açtı. Sanık yakınları ve avukatları olaya sert tepki gösterdi. Sanık avukatları, Milletvekili Koca'nın konuşmasının etik olamayacağını belirterek, "Siz milletvekilisiniz. Burada konuşmanız siyasi olur ve mahkemeyi baskı altına alır. Bu nedenle konuşmanız doğru değil. Lütfen oturun." diyerek tepki gösterdi. Bu yaşanan gerginlik üzerine Milletvekili Koca konuşmadı.

BÜYÜKERŞEN, KENDİNİ SLAYT CİHAZIYLA SAVUNDU

Bu arada, Büyükerşen, mahkeme salonuna belediyeden bir slayt cihazı getirdi. Belediye görevlileri tarafından getirilen slayt cihazı yine belediye görevlilerince mahkemeye kuruldu. Savunmasını slayt gösterisi eşliğinde yapan sanık Büyükerşen, bilirkişi raporlarının gerçeği yansıtmadığını iddia etti. Slayt gösterisinde suçlanan projeleri tek tek anlatan Büyükerşen, hakkındaki iddiaları kabul etmedi.

İddia edilen suçlamanın, Eskişehir kentsel dönüşüm projesi olduğunu, hocalık dönemi dahil 45 yılda binlerce ihale ile yapılan işe imza attığını anlatan Büyükerşen, şöyle konuştu: "İlk defa siyaseten karşınıza kamu zararı iddia edilerek geldim. Birim fiyat ile ihalelerin verildiği iddia ediliyor. Proje tam olarak neyle karşılaşılacağı bilinmediği için her yerde bu şekilde ihaleye çıkar. Siyasetçi şikayetçilerin şikayeti üzerine müfettiş soruşturma yapılmasına gerek görmemiştir. İhale uygun yapılmıştır. Bilirkişiler siyaseten gönderilmiş kişilerdir, ehil değildir."

Büyükerşen, davanın siyasi bir dava olduğunu ileri sürerek, "Daha önceki 3 seçimde de benzer yöntemleri uyguladılar. Ancak tutmadı, yargıdan döndü. Yaptıkları iş darbeye teşebbüstür. Bu bir darbe teşebbüsüdür. Bilirkişiler tarafsız değildir. Siyasi emellere göre soruşturma yapılmıştır. Benim ve arkadaşlarımın, işler aksaması nedeniyle duruşmalara katılmamasını istiyoruz." ifadesini kullandı. Büyükerşen'in savunmasını tamamlamasının ardından mahkeme başkanı, "Başka bir diyeceğiniz var mı?" diye sordu. Büyükerşen ise heyete "Allah'a şükür." ifadesini kullandı.

Büyükerşen, duruşma sonrası gazetecilere yaptğı açıklamada, "Seçimle alamadıklarını şimdi mahkeme yoluyla baskı kurup almak istiyorlar. Görüyorsunuz, bu da bir darbedir. Bal gibi darbedir." dedi. Büyükerşen ve beraberindekiler, daha sonra bir restorantta birlikte yemek yedi.

Davanın şikayetçileri arasında yer alan AK Parti Eskişehir Milletvekili Salih Koca, duruşma sonrası yaptığı açıklamada, Eskişehir siyasetinin aklanmasını istediklerini kaydetti. Ancak karşıdakilerin endişesini anlayamadıklarını, olayın üzerine siyaseten örtbas etmek istediklerini iddia eden Koca, "Hoca, duruşmada tamamen siyasi bir savunma yaptı. Şahsımıza iftira etmekten geri durmadılar. Proföser ünvanına yakışmayan beyanlarda bulundu." diye ifade etti.

Sanık Büyükerşen'in bilirkişi raporunu eleştirmesiyle ilgili olarak da Koca, "Bilirkişi raporu ile gerçekten söylemleri talihsizdir. Bu, onun yaşlılıkta söylemiş olduğu talihsiz bir sözdür. Hoca, bu yaşta ne söylediğini bilmiyor." diye konuştu.

Duruşma, 19 Eylül tarihine ertelendi.

MASAL DÜNYASI VE ESKİŞEHİR KENTSEL GELİŞİM PROJESİ OPERASYONU

Porsuk Çayı ve muhtelif kanallardaki düzenlemeler, Masal Dünyası ve Eskişehir Kentsel Gelişim Projesi yapım işi ihalelerine fesat karıştırıldığı, kamu zararına sebep olunduğu şikayeti üzerine, ocak ayında Büyükşehir Belediyesi üst düzey çalışanlarına yönelik gözaltı işlemi yapıldı. Gözaltına alınan 23 kişiden bazısı emniyetteki ifadelerinin ardından, bazıları da savcılıktaki sorgulamalarından sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Şüphelilerden 5'i ise çıkarıldıkları nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi. 5 tutuklu sanık, avukatların yaptığı itiraz üzerine, bir süre sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Operasyonun ardından, Eskişehir Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından 2006 ve 2008 yılları arasında yapılan ihalelerde belediyenin zarara uğratıldığı kaydedildi. İddianamede, sanıkların 'kamu kurum ve kuruluşların ihalesine fesat karıştırmak, edimin ifasına fesat karıştırmak ve kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği' suçlarından cezalandırılmaları istendi. İddianameyi hazırlayan savcılık, dosyanın kapsamlı olduğuna kanaat getirerek 6 ayrı dava açılması talebinde bulundu. Bu talep, 1. ve 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Konuyla ilgili 6 davanın ilk 3 duruşması geçtiğimiz günlerde 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmüştü.


(CİHAN)


Güncel