CHP'li Kart: AK Parti medya üzerinde vergi denetimi yoluyla terör estiriyor

30 Aralık 2010 - 13:39

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, AK Parti iktidarının medya üzerinde, özellikle vergi denetimi yolu ile terör estirdiğini iddia etti.

TBMM'de konuşan Kart, demokrasi ve insan haklarının en büyük güvencesi olan hukuki güvencenin, AK Parti ile birlikte ihlalden öte yok edilme aşamasına geldiğini ileri sürdü. CHP'li Kart, "Siyasi iktidara muhalif olan herkes ve her kesim, baskı ve tehdit altındadır. Bu yaklaşım içinde muhalif olan, daha doğrusu ülke gerçeklerini halka anlatmaya çalışan medya doğrudan hedef alınmış durumdadır. Medya üzerinde özellikle vergi denetimi yoluyla terör ve oto sansür yaratılmıştır." dedi.

"Devlet içinde artık devlet memuru ya da kamu görevlisi değil, AKP memuru ya da tetikçileri vardır." diyen Kart, iddialarını şöyle sürdürdü: "Kanunsuz emir yoluyla suç işleyen, işledikleri bu suçlardan sonra himaye edilen, ödüllendirilen memur tipolojisi kamu yönetiminde egemen hale gelmiştir. RTÜK, SPK, Vergi İnceleme Elemanlarının yaptıkları denetimlere, incelemelere ve kimler aleyhine rapor düzenleyip cezalandırdıklarına bakmanız yeterlidir. Yapılan denetimler ve düzenlenen raporlar, hukuki dayanaktan yoksun olduğu için zorunlu olarak yargıya başvurulmaktadır. Ancak ülkemizde uzun süren yargılama süreçleri, bu hukuksuzluğu ve cezalandırmayı fiilen ortadan kaldıramamaktadır. Maliye'nin güzide vergi inceleme birimlerinden olan Gelirler Kontrolörleri; Doğan Grubu Şirketleri ve eski Kanal Türk incelemelerinde partizanca ve birer tehdit unsuru olarak kullanılmışlardır."


(CİHAN)


Türkiye