Ciğercilerden sazlı-sözlü heykel talebi

01 Aralık 2011 - 14:09

EDİRNE - Edirne’de faaliyet gösteren tava ciğeri ustaları, roman müzisyenler eşliğinde yaptıkları açıklamayla tava ciğeri heykeli yapılmasını istedi.
Taleplerini düzenledikleri basın açıklamasıyla dile getiren Edirne'yi Tanıtma ve Tava Ciğeri Kalite Koruma Derneği üyeleri, Orta Kapı Caddesi üzerinde bir araya geldi.
Ciğerci ustalarının yoğun olarak bulunduğu cadde üzerindeki basın açıklamasından önce roman yerel sanatçılar mini bir konser verdi.
Müzisyenlerin tava ciğeri anlatan türküyü söylemelerinin ardından açıklama yapan Edirne'yi Tanıtma ve Tava Ciğeri Kalite Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar, ünü ülke sınırını aşana tava ciğerinin şehrin sembolü haline geldiğini belirtti.
Şehrin değişik meydanında bölgeyi anlatan birçok heykelin bulunduğuna dikkat çeken Dinar, tava ciğeri heykelinin bulunmamasının bir eksiklik olduğunu söyledi.
Dinar, "Tava ciğerinin türküsü ve festivali yapıldı, derneği kuruldu. İnsanlar Edirne'ye geldiklerinde ciğer yemeseler de tava ciğerinin yapılışını görmek istiyorlar." dedi.
Heykelin mutlaka yapılması gerektiğini vurgulayan Dinar, taleplerinin karşılanması ve heykelin dikilmesi durumunda jürisi olduğu bir şov programında tava ciğerini tanıtmada katkı sağlayan Bülent Ersoy’u davul zurna eşliğinde açılışa davet etmek istediklerini kaydetti.

(CİHAN)


Güncel