Cihan Haber Ajansı Gündemi

04 Ekim 2013 - 09:26

İSTANBUL - - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Renaissance İstanbul Bosphorus Hotel’de ‘4. İstanbul Forumu’nun açılışına katılacak. Gül, Tarabya Köşkü’nde İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan ve beraberindeki heyet ile Türk-Arap Diyaloğu Platformu yeni yönetim kurulu üyelerini kabul edecek. (10.00-15.00-16.30-İstanbul)


POLİTİKA
- AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avcılar’da Hz. İbrahim Camii’nin açılışına katılacak. (12.30-İstanbul)

- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Tokat’ta, valiliği ve belediyeyi ziyaret edecek. 'Okullar Hayat Olsun' projesi kapsamında Milli Piyango İhya Balak Fan Lisesi'nde ağaçlandırma etkinliğine katılacak. Partisinin il başkanlığını ziyaret edecek ve Turhal ilçesinde toplu temel atma açılış törenlerine katılacak. (10.00-15.00-Tokat)


EKONOMİ
- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, temmuz ayına ait konut fiyat endeksi ve eylül ayına ait reel efektif döviz kuru verilerini açıklayacak. (14.30-Ankara)

- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Van’da, Merit Şahmaran Otel'de 'Van Gölü Elektrik Dağıtım A.Ş. Hisse Devir Sözleşmesi İmza Töreni’ne' katılacak. (11.00-Van)


DÜNYA
- Hindistan Cumhurbaşkanı Pranabh Mukherjee, tarihi Türkiye ziyareti öncesi Cihan haber Ajansı’na konuştu. Türkiye ile ilişkilerin hızla gelişeceğini vurgulayan Mukherjee, ziyaretin Türkiye’ye duyulan güvenin sembolü olduğunu vurguladı. Beraberinde getireceği geniş heyetle dikkat çeken Hintli Cumhurbaşkanı, ziyaretin sembolik olmaktan ziyade zamanı dikkatle seçilmiş, önemli bir ziyaret olduğunu kaydetti. Mukherjee, Keşmir sorunu, Pakistan, Suriye ve Afganistan üzerine de çarpıcı açıklamalarda bulundu. (Yeni Delhi- Özel)

- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Hırvatistan’daki temaslarını tamamlayarak Karadağ’a geçecek. (Dubrovnik-Budva)

- Almanya'da seçimlerin galibi Hıristiyan Demokrat Parti, Sosyal Demokrat Parti ile koalisyon için ön görüşmelere başlayacak. (Berlin)

- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından kabul edilecek. (Lefkoşa)

- Mısır'da Cuma namazı sonrası Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Milli İttifak Hareketi’nin gösteri yapması bekleniyor. (Kahire)


GÜNCEL
- TBMM’de CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak basın toplantısı düzenleyecek. (11.30-Ankara)

- Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu bünyesinde oluşturulan Yazım Komisyonu toplanıyor. (14.00-Ankara)

- YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, Uluslararası Öğrenci Temini Çalıştayı’na katılacak. (13.30-İstanbul)


KÜLTÜR-SANAT
- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Mersin'de düzenlenecek olan Kültür Festivali’ne katılacak. (14.30-Mersin)

- 50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali etkinlikleri takip ediliyor. (Antalya)


SPOR
- Spor Toto Süper Lig’de 7. Haftanın açılış maçında Kardemir Karabükspor ile Bursaspor karşı karşıya gelecek. (20.00-Karabük)

- Beşiktaş, Süper Lig’in 7. Haftasında karşılaşacağı Eskişehirspor maçı için bu şehre gidecek.

(CİHAN)


Güncel