Çin ‘’at yılı’’na girdi (1)

30 Ocak 2014 - 18:34

PEKİN - Çin, bu gece geleneksel ay takvimine göre yılan yılını geride bırakıp, at yılına girdi. Bu bayram aynı zamanda ülkede Çin yeni yılı yada Bahar Bayramı (Chunjie) olarak da adlandırılıyor.

Bayram dolayısıyla tüm hazırlıklar yapıldı. Saatler yerel saatle 00.00’ı gösterdiğinde havai fişekler eşliğinde Çin yeni yılına girildi. Kötü ruhları korkuttuğuna inanılan havai fişek ve çatapat patlatma etkinlikleri de bu gece yine geleneklere göre yapılıyor.

Başkent Pekin’deki tarihi Saat Kulesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da bayramın kutlandığı en hareketli yerlerin başında geldi. Yeni yıla girişle birlikte kuledeki çan çalındı.

Halk, yol kenarlarında yada mahalle aralarında havai fişek atarak yada çatapat patlatarak bayramı karşıladı. Bu yıl özellikle hava kirliliğiyle mücadele için yetkililerin uyarıları netice verdi ve önceki yıllara göre havai fişeklerin az fırlatıldığı gözlendi.

Bahar Bayramı, Çin’in ay takvimine göre 12. ayın 23. gününde başlıyor ve yeni yılın ilk ayının 15. günü kutlanan Yuan Xiao Bayramı’na (Fener Bayramı) kadar yaklaşık üç hafta sürüyor.

Çin Ay takviminde, 12 burç bulunuyor. Bu takvime kaynaklık eden efsaneye göre Buda, bütün hayvanları huzuruna çağırmış ve emrini dinleyip gelen hayvanlara da geliş sıralarına göre birer yıl hediye etmiş. En hızlı gelen fareye ilk yıl hediye edilmiş. Onu boğa, kaplan, tavşan, ejderha, yılan, at, koç, maymun, horoz, köpek ve domuz takip etmiş. Sonrasında ise yıllar bu hayvanların isimleriyle anılmaya başlanmış.

(CİHAN)


Dünya