Çin, üçüncü çeyrekte yüzde 7,8 büyüdü

18 Ekim 2013 - 11:48

PEKİN - Dünyanın en büyük ikinci ekonomisine sahip, aynı zamanda da en hızlı büyüyen ekonomisi olan Çin, üçüncü çeyrekte yüzde 7,8 büyüdü.
Pekin’de düzenlenen basın toplantısıyla üçüncü çeyrekteki ekonomik verileri duyuran Çin Devlet İstatistik Bürosu Sözcüsü Sheng Laiyun, yılın üç çeyreğinde Çin'in Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’nın (GSYİH), 2012 yılının aynı dönemine göre yüzde 7,7 oranında artarak 38 trilyon 676 milyar 200 milyon yuana (6,3 trilyon dolar) ulaştığını belirtti.
Milli ekonominin sürekli ve sağlıklı gelişmesini sağlamak için etkin çaba harcayacaklarını söyleyen Sheng, istikrarlı büyümeyi koruduklarını ifade etti.
GSYİH, bu yıl birinci çeyrekte yüzde 7,7, ikinci çeyrekte de yüzde 7,5, gerçekleşmişti. Geçen yıl yüzde 7,8’lik büyümeyle Çin, 1999’dan beri en zayıf büyüme göstermişti.
Sanayi üretimi yüzde 10,2, perakende satışlar yüzde 12,9, sabit varlıklar yatırımı da yüzde 20,2 artış kaydetti.
Dördüncü çeyrekte iyi bir büyüme bekleyen uzmanlar, Çin'in bu yılki büyüme hedefi olan yüzde 7,5’i tutturacağına inanıyor.
Kısa süre önce Endonezya'nın Bali adasında düzenlenen Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) CEO zirvesinde konuşan Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Çin'in ekonomik geleceğine güvenini dile getirmişti.

(CİHAN)


Ekonomi