Çin’in ünlü yönetmenine, ‘’tek çocuk’’ yasağını delmekten 1,23 milyon dolar ceza

09 Ocak 2014 - 15:04

PEKİN - Çin’in ünlü film yönetmeni Zhang Yimou, ülkede uygulanan ‘’tek çocuk’’ politikasını ihlal etmekten 1,23 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

Zhang ve eşinin evlilik kaydının olduğu ülkenin doğusundaki Jiangsu eyaletinin Wuxi şehrindeki Sağlık ve Aile Planlama İdaresi, yapılan soruşturmanın tamamlandığını ve Zhang ve eşine verdiklerini cezanın 7,48 milyon yuan (1,23 milyon dolar) olduğunu bildirdi.

Yasağı deldiği için daha önce Çin kamuoyundan özür dileyen ünlü yönetmene söz konusu cezanın miktarının 1 milyon dolar üzerinde olacağı belirtiliyordu.

Çin medyasına göre, cezaya itiraz etmeyen Zhang ve eşi, söz konusu cezayı 30 gün içinde ve tek seferde ödemesi gerekiyor.

Geçen yıl mayıs ayında Zhang ve eşi hakkında, 4 kadından 7 çocuğu olduğu şeklinde iddialar gündeme gelmişti ancak ünlü yönetmen bunları yalanlamıştı.

Zhang ve eşi Chen Ting, 2011 yılında resmen evlenmeden önce 2001,2004 ve 2006 yıllarında 2 erkek ve bir kız çocuğu doğurduklarını kabul etmişti. İkilinin 1999 yılında birbirlerine aşık olduğunu özel röportajında açıklayan resmi Xinhua Haber Ajansı , Ting’in ‘’O süre zarfında Zhang’ın kimliğinin olumsuz etkilenmesi kaygılarından dolayı evliliğimizi geciktirdik.’’ dediğini duyurmuştu.

Zhang ve eşine verilen ceza, çiftin gelirlerine göre belirlendi. Daha önce, yönetmen Zhang’ın gelirlerinin 2000, 2003 ve 2005 yıllarındaki toplamının 3,6 milyon yuan (yaklaşık 500 bin dolar) olduğu ve nüfus kütüğü sistemine göre cezasının 7,3 milyon yuan (1,2 milyon dolar) olacağı kaydedilmişti.

Zhang, kamuoyunda 2001 yılında başrolünde Jet Li'nin oynadığı "Hero" filmiyle Çin sinemasına sınıf atlatması ve 2008 Pekin Yaz Olimpiyat Oyunları’nın açılış törenini yönetmesi ile tanınıyordu. Son olarak ise Christian Bale'ın başrol oynadığı "Savaşın Çiçekleri" filmini yönetmişti.

Çin’de aile planlaması uygulaması ya da tek çocuk politikası, 1970’lerin sonlarında nüfus artış hızını kontrol altından tutmak için uygulanma başlanmıştı. Buna göre, şehirlerdeki çiftlerin tek çocuk, çoğu kırsal kesimdekilerin de ilk çocukları kız olursa iki çocuk yapma sınırlaması getirilmişti.

Öte yandan Çin, tek çocuk politikası gevşetti ve ailelere ikinci çocuk yapma hakkı tanıdı.

Önceden çiftlerin ailelerinin tek çocukları olması halinde ikinci çocuk yapmasına izin veriliyordu. Şimdi ise çiftlerden herhangi birinin ailede tek çocuk olmasını durumunda ikinci çocuk yapmalarına müsaade edildi.

(CİHAN)


Dünya