Çinliler, 450 milyon dolarlık ortaklık projesiyle geldi

17 Temmuz 2012 - 20:35

PEKİN - Türk ve Çinli işadamlarını ortak düzenlediği İstanbul'daki Türk Çin İş Forumu’nda 450 milyon doları aşkın ortaklık projeleri görüşüldü.

İstanbul Four Seasons Hotel Bosphorus’da bugün gerçekleştirilen forumu Türkiye İhracatçıları Meclisi (TİM), Guangzhou Uluslararası Ticaret Geliştirme Konseyi (CCPIT) ile Türk- Çin Sanayici İş Adamları Derneği (TÜÇSİAD) organize etti. Foruma Guangzhou şehri Parti Sekreteri Wan Qinliang, Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cemalettin Damlacı, Guangzhou Vali Yardımcısı Chen Rugui ile Çin ve Türk iş dünyasından önde gelen işadamları katıldı.

Forum öncesi Wan, Cemalettin Damlacı ile bir görüşme yaptı. Görüşmede Wan, Türk işadamlarına sarılarak, oldukça sıcak pozlar verdi.

Forumda konuşan ve Guangzhou’yu tanıtan Guangzhou Parti Sekreteri Wan, ilişkilerin geliştirilmesi için bu tür toplantıların önemli olduğunu belirterek, Türk işadamlarını ve öğrencileri Guangzhou’ya yerleşmeleri için davet etti. Wan, Türk ürünlerini de Guangzhou’da görmek istediklerini ifade etti.

Forumda konuşan Müsteşar Yardımcısı Cemalettin Damlacı da, Çin ile ticaretteki dengesizliğe dikkat çekti ve Türk Hava Yolları’nın (THY) haftalık Guangzhou seferlerini üçten dörde çıkarılması konusundaki sorun ve Türk işadamlarının vize ve oturum kolaylığı ile Kanton fuarının uluslararası bölümüne katılım için Wan’dan destek istedi. Wang ise bu konularda elinden gelen yardımı yapacağını ifade etti.

TÜÇSİAD Başkanı Murat Sungurlu ise forumdaki konuşmasında Çinli işadamlarının Türkiye’yi ve fırsatlarını yeterince tanımadığını belirterek, Çin ile olan ticaret açığının dengeli hale getirilmesi için Çinlileri Türkiye’ye yatırım yapma ve üçüncü ülkelerde işbirliği yapmalarının gerekliliğine işaret etti. Çin’de açılan ilk resmi Türk derneği olduklarını vurgulayan Sungurlu, ilişkilerin sağlıklı şekilde geliştirilip, daha da ileriye götürülmesi için çalışmalarını arttırarak sürdüreceklerini ifade etti.

Forumda konuşan TİM Başkan Yardımcısı Tahsin Öztiryaki ise ticaret açının Türkiye’den Çin’e mal satarak kapanamayacağını, işbirliğinin şart olduğunu söyledi.

Çin’de dev yatırımı bulunan işadamı Hüsnü Özyeğin de ticari dengesizliğe dikkat çekti. Özyeğin ayrıca, ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için iki ülkenin dillerinin öğrenilmesi adına eğitim işbirliğinin önemine vurgu yaptı.
500’ün üzerinde Türk işadamının katıldığı forumda ayrıca TÜÇSİAD ile Guangzhou Ticaret Odası arasında ticaret ve yatırımı teşvik alanında bir mutabakat zaptı imzalandı.

Forumun ardından heyete katılan Çinli firma temsilcileri ve Guangzhou Dericiler Odası, Guangzhou Mobilyacılar Derneği, Guangzhou Ticaret Odası, Guangzhou Sanayi ve Ticaret Odaları Federasyonu gibi birçok kurum kuruluşun üst düzey yetkilileriyle görüşme imkanının bulunduğu ikili iş görüşmeleri yapıldı.

6 BİN ÜYELİ GUANGZHOU CCPIT İSTANBUL’DA TEMSİLCİLİK AÇIYOR

Forumun ardından Guangzhou CCPIT’nin İstanbul’da temsilcilik açılışı imza töreni yapılacak. Her yıl dünyanın en büyük fuarlarından birisi olan Kanton Fuarı’nın da düzenlendiği, Çin’in ekonomik açıdan 3. büyük şehri ve Hong Hong’a açılan kapısı olan Guangzhou şehrinde faaliyet gösteren Guangzhou CCPIT, 6 binden fazla üyesi bulunuyor. Bu şehir aynı zamanda dünyanın fabrikası konumundaki Çin’in fabrikası konumunda bulunan Guangdong eyaletinin merkezi.
Forum çerçevesinde Guangzhou CCPIT’nin organizatörlüğünde, bölgenin en büyük kamu ve özel sektör firmalarının üst düzey temsilcilerinden oluşan 150’a yakın heyet üyesinin, beraberlerinde getirdikleri ve büyüklüğü 450 milyon doları aşkın 97 proje üzerinde ortaklık görüşmeleri yaptı.

İSTANBUL-GUANGZHOU KARDEŞ ŞEHİR PROTOKLÜ İMZALAYACAK

Yarın ayrıca Kadir Topbaş’ın da katılacağı ve Guanzhou tarafından Belediye Başkan Yardımcısı Chen Rugui, İstanbul Büyükşehir Belediyesi adına Genel Sekreter Adem Baştürk kardeş şehir protokolüne imza atacak. Forum kapsamında Guangzhou – İstanbul Sanayi ve Ticaret İşbirliği Yılı başlangıç töreni de düzenlenecek.

(CİHAN)


Ekonomi