Cizre’den Konya’ya gönül köprüsü

01 Aralık 2012 - 13:02

ŞIRNAK - Şırnak’ın Cizre ilçesinden gelen bir kafile, Konya’da bulunan Mevlana türbesini ziyaret ederek, Konyalılarla kardeşlik köprüsü kurdu. Cizre’den yola çıkan yerli turist kafilesi, Konya il merkezinde bulunan Mevlana Hazretleri'nin türbesini ziyaret ederek, kardeşlik mesajları verdi.

Türkiye’nin dört bir tarafından gelen yerli ve yabancı turistler Mevlana türbesine akın ediyor. Şırnak’ın Cizre ilçesinden gelen bir kafile de Konya’da bulunan Hazreti Mevlana türbesini ziyaret etti. Türbeyi ziyaret eden Cizreliler, barış ve kardeşlik adına dua etti. Cizreli Süleyman Gedük, buraya Mevlana Hazretleri'nin türbesini ziyaret etmek için geldiklerini söyledi. Süleyman Gedük, “Allah bizim ziyaretimizi kabul buyursun. İnşallah Allah kendi rahmetiyle bize gelir. Allah memleketimize ve bütün Müslümanlara selamet versin. Allah bu fitneyi de aramızdan çıkartsın. Allah bizi Hazreti Mevlana’nın hatırına affetsin.” şeklinde niyazda bulundu.

Zeki Macartay adlı ziyaretçi de, “Biz Cizre’den Hz. Nuh Nebi memleketinden Hazreti Mevlana’nın diyarına ve memleketine geldik. Buranın güzelliği ve maneviyat ortamı anlatılmaz. Burada kalben dualar okuduk, ağlamak geldi içimizden. Hazreti Mevlana türbesini dışarda duyduğunuzda insana normal geliyor, ama gelip yerinde görüp ziyaret etmek bambaşka oluyor. İnsanın şekli ve şemali değişiyor. Türbeyi ziyaret ettiğimde duygulu anlar yaşadım.” ifadelerini kullandı.

Ziyaretçi Abdullah Sabuncu da duygularını şöyle dile getirdi: “Buraya Hazreti Mevlana’nın türbesini ziyaret etmeye gelmişiz. O da Allah’ın bir dostudur. Allah dualarımızı kabul etsin. Allah seferimizi hayırlı kılsın. Allah burada böyle güzel bir Manevi ortamı yaratmış. Ama bizim memleketimizde de böyle manevi ortamlar var, ama değerini bilmiyoruz.”

(CİHAN)


Güncel