Çobanbey Demiryolu Sınır Kapısı'ndan Suriye'ye ilk tren geçiş iznini Bakan Yıldırım verdi

22 Aralık 2009 - 16:06

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye ve Suriye'nin ortak çabasının; bu coğrafyanın daha bayındır, daha kalkınmış, insanların hayat kaygısı taşımadığı istikrar ve huzur bölgesi için olduğunu söyledi.

Binali Yıldırım, Kilis'te, Türkiye-Suriye arasındaki Çobanbey Demiryolu Sınır Kapısının açılışında yaptığı konuşmada, iki ülkenin yakınlaşmasının her geçen gün arttığına dikkat çekti.

Türkiye'nin 3. demiryolu sınır kapısı, Kilis'in Elbeyli ilçesine bağlı Çobanbey'de açıldı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Suriye Ulaştırma Bakanı Yarob Süleyman Badr'ın da katıldığı açılış töreninde birlik ve beraberlik mesajları verildi.

Açılışta konuşan Binalı Yıldırım; iki ülke halklarının, inançları, duyguları ve deneyimlerinin bu coğrafyanın hayat kaynağı olduğunu belirtti. Yıldırım, şöyle konuştu:

"Fırat'ın, Dicle'nin, Asi'nin suları nasıl hareketliyse, nasıl bu coğrafyaya hayat veriyorsa, nasıl kadim uygarlıklar bu nehir boylarında yeşermişse, iki ülkenin de halklarının inançları, duyguları, deneyimleri bu coğrafya için hayat kaynağıdır. Onun için Suriye halkının sevinci, Türkiye halkının sevincidir. Suriye halkının kederi, Türkiye halkının kederidir. Bizim gözümüzde Bursa'nın Halep'ten, Şam'ın İstanbul'dan farkı yoktur. Halep de Konya da aynı medeniyetin şehridir. Şam da Edirne de aynı medeniyetin şehridir. Halkımızın birliği ve kardeşliği Hazreti Mevlana ile Şems'in kardeşliği gibidir. Diyarbakırlı Sezai Karakoç nasıl bu medeniyetin şairiyse, Şam doğumlu Nizar Kabbani de aynı medeniyetin şairidir."

Suriye ile Türkiye'nin karayolu bağlantısı olduğunu belirten Yıldırım, "Demiryolu bağlantımız da var. Daha da güçleniyoruz. Havayolu bağlantımız var. Bilişim yolu bağlantımız var. Daha da önemlisi gönül yolu bağlantımız var. Bu yıl içinde hükümet olarak Suriye ile hemen her alanda önemli anlaşmalara imza attık. Güvenlikten sağlığa, ulaşımdan enerjiye, eğitimden konuta yaptığımız bu anlaşmalar meyvelerini bugün vermeye başladı. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 10 yıl önce 50 milyon dolarken, bugün bu rakam 1.8 milyar dolara ulaştı. Bu ticaret hacmimiz, kısa sürede 10 milyar dolara ulaşacaktır. İki ülke arasında vizenin kalkmasıyla, her alanda en az 3 kat artış var. İki ülke halkı daha fazla kaynaşıyor. Ticaretin, ulaşımın, yatırımın önündeki engelleri bir bir kaldırdık." dedi.

Açılışı yapılan demiryolunun 1900'lü yılların başında Sultan Abdülhamit Han tarafından yapıldığını hatırlatan Yıldırım, her iki kesimin de Sultan Abdülhamit'in iki ülke halkına yadigarı olduğuna vurgu yaptı. Yıldırım, "İşte atalarımızın yadigarını ihya etmek, tekrar halklarımızın hizmetine sunmak bizim için bir borçtur, bir vefadır, bir kadirşinaslıktır. İşte gün bugündür. Halep'ten kalkan tren Çobanbey'e gelecek, Gaziantep'e gidecek. Gaziantep'ten çıkan trenimiz, Çobanbey'den, Kilis'ten Halep'e ulaşacaktır. Böylece ülkelerimiz arasında, halklarımız arasında kardeşlik, dostluk, huzur ve güven daha da pekişecektir." diye konuştu.

Suriye ile Türkiye arasında her şeyin düne göre bugün daha farklı olduğunu belirten Bakan Yıldırım, her şeyin değiştiğini kaydetti. Yıldırım; birbiriyle teması olmayan, birbiriyle ilişkileri asgari düzeyde bulunan, ortak kaderi paylaşan ve ortak coğrafyayı paylaşan iki ülkenin, bugün artık iki ayrı ülke olduğunu, ancak halklarının bir millete dönüştüğünü ifade etti. Bunun da büyük bir başarı olduğuna dikkat çeken Yıldırım, burada bir tarih yazıldığını belirterek, gençlerin bu tarihi yazacağını dile getirdi.

Suriye Ulaştırma Bakanı Yarob Süleyman Badr ise iki ülke arasındaki yakınlaşmaya dikkat çekerek, bu çalışmada emeği geçenlere teşekkür etti.

Bu arada, Suriyeli vatandaşlar, açılışı tel örgülerinin arkasından izledi. Açılışla birlikte Suriyeliler, sevinç çığlıkları attı.

Konuşmaların ardından, Çobanbey Demiryolu Sınır Kapısı'nın kurdelesini iki ülkenin bakanları kesti. İlk treni Bakan Yıldırım ve Bakan Badr hareket ettirdi. Her iki bakan da ellerindeki yönlendirme işaretiyle trenlere geçiş izni verdi.

Açılış törenine; TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Suriye Demir Yolları İşletmesi Genel Müdürü Georgas Mokabari, Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Kilis Valisi Turhan Ayvaz, AK Parti Kilis milletvekilleri Hasan Kara ve Hüseyin Devecioğlu, AK Parti Gaziantep İl Başkanı Ahmet Uzer ile vatandaşlar katıldı.


(CİHAN)


Türkiye