Çocuk yaşta evlilikler bitti, geç yaşta evlilikler sorun oluşturmaya başladı

07 Ekim 2013 - 13:39

MALATYA - Vali Vasip Şahin, günümüzde çocuk yaşta evliliklerin oldukça azaldığını, ancak şimdi de geç yaşta evliliklerin sorun oluşturmaya başladığını dile getirdi.

Malatya Valisi Vasip Şahin, Avrupa Birliği Gençlik Değişim Projesi kapsamında kente gelen öğrencilerle bir araya geldi. AB Gençlik Değişim Projesi kapsamında Türkiye’deki çocuk yaşta gerçekleşen evlilikleri araştırmak için Malatya’ya gelen gençleri kabul eden Şahin, ziyarette yaptığı konuşmada, çocuk evliliklerinin 15 yıl öncesine göre ciddi oranda azaldığını belirtti. Günümüzde geç yaşta evliliklerin sorun oluşturmaya başladığının altını çizen Vali Şahin, “Bu konuda 10-15 yıl geç kaldınız, ülkemizde artık bu tür evlilikler 10-15 yıl öncesine göre çok azaldı, şimdi geç evlilik sorun olmaya başladı, istatistiklere göre Avrupa ortalamalarını yakaladı. Ancak dile getirilmemesine rağmen Avrupa ülkelerinde de erken evlilikler gündeme geliyor.” dedi.

Gaziantep’te faaliyet gösteren Pusula Gençlik Derneğin Başkanı Hüseyin Örs ise proje hakkında bilgi verdi. Proje kapsamında 3-10 Ekim arasında çocuk evliliğine karşı bir dizi çalışma yürütüldüğünü anlatan Örs, “Projede toplumsal sorunlara dikkat çekmek ve çocuk evliliğine gençlik olarak dur demek isteniyor. Projede yaygın eğitim teknikleri kullanılarak toplumun dikkatini çekmek için Malatya'da bir tiyatro oyunu sergilenecek. Proje ortakları Letonya, Romanya ve Polonya’dır. Projeyi Avrupa’nın farklı ülkelerinden toplam 30 genç arkadaşımız yürütüyor.” diye konuştu. Vali Şahin öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

(CİHAN)


Güncel