"Çocuklar için en büyük tehlike televizyon, cep telefonu ve bilgisayar"

30 Eylül 2012 - 18:01

ARTVİN - Okul Evde Başlar kitabının Yazarı Dr. Fatih Kalkınç Artvinli anne ve babalarla bir araya geldi. Çocuklar için en büyük tehlikenin televizyon, bilgisayar ve cep telefonu olduğunu söyleyen Kalkınç,” Çocuklarımızı yatmadan iki saat öncesinden televizyon izlesinler. Yatmadan önce dersleriyle meşgul olsunlar. Kitaplarını okusunlar.” dedi. Fatih Kalkınç, ”Televizyon izleme konusunda muhakkak kısıtlamamız olsun. Televizyon beyni yorarak algılama seviyesinin düşürüyor. Bunun yanında lise bitinceye kadar çocuklarımıza cep telefonu almayalım. İlla da almak gerekiyorsa telefonlarımızı evin giriş salonunda bırakalım. Telefonla konuşurken araba kullanmak 80 profil alkollü araba kullanmak gibidir. Telefonu çocuğumuzdan uzak tuttuğumuz sürece ders başarısının daha da arttığını göreceksiniz.” diye konuştu.

Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi'nde ve Menderes Kolejinin ana sınıfı ve 1. sınıf anne ve babalarla buluşan Kalkınç, başarılı bir öğrenci yetiştirmenin püf noktalarını anlattı. Yoğun bir katılımın olduğu Anne-Baba Okulu seminerinin başında bir konuşma yapan Menderes Koleji Müdürü Harun Var, ”Okul olarak anne ve babaları eğitimin içine katmalıyız. Bunun içinde çeşitli etkinliklerle velilerimizi yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Bu faaliyetler yıl boyu devam edecek. Hedefi her zaman yüksek tutan Menderes Koleji, veliler ile beraber belirledikleri hedeflere daha çabuk ulaşacaktır." dedi.

Fatih Kalkınç, anne ve babalara çocuklarına olumlu davranış kazandırma adına nasıl bir yol takip etmeleri gerektiğini anlattı. Öğrencilere öz güven verilmesi gerektiğini ifade eden Dr. Fatih Kalkınç, ”Çocuklarınıza evde görevler verin. Onları cesaretlendirip bir işi yapabileceklerine inandırın. Sabah kahvaltısını muhakkak yaptıralım. Her gün mutlaka tatlı türü şeyler çocuklarımıza yedirelim. Özellik glikoz ihtiyacı olan çocuklarımıza günce 10-15 tane kuru üzüm iyi gelecektir. Bununla birlikte çocuklarımıza oyun oynatalım. Her gün en az bir saat çocuklarımız dışarıda oynasınlar. Hatta terlesinler. Bu tür bir işleyiş çocuklarımızın derslere motive olmasını sağlayacaktır.” dedi.

Dr. Fatih Kalkınç seminer içinde telefonun zararlarını göstermek için yaptığı gösteride ilgi topladı. Birkaç veliyi sahneye alan Kalkınç, velilerin önce bir eline su daha sonra da cep telefonu verdi. Su varken Fatih Kalkınç’ ın zorlamasına rağmen anne ve babaların diğer eli aşağıya inmezken, telefonu aldığı zaman ise çok rahat bir şekilde diğer elinin aşağıya inmesi seminere ayrı bir renk kattı. Aynı uygulamayı sigara ile de yapan Kalkınç, bir babadan da sigarayı bırakma sözü aldı. Dr. Fatih Kalkınç daha sonra anne ve babalara Okul Evde Başlar ve Başarıyı Yaşa kitabını imzalayarak programı bitirdi.

(CİHAN)


Güncel