ÇOMÜ'de kontenjanlar yüzde 100 doldu

07 Ekim 2013 - 11:07

ÇANAKKALE - Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ)'nde yeni öğretim yılında doluluk oranları yüzde 100’ü aştı. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şükriye Aras, ek yerleştirmelerde de bekledikleri başarıyı yakaladıklarını söyledi.

İlk yerleştirmede 10 binden fazla öğrencinin ÇOMÜ’lü olduğunu belirten Prof. Dr. Aras, ek yerleştirmede binden fazla yeni öğrenci kaydedildiğini açıkladı. Ayrıca yatay geçiş, dikey geçiş ve YÖS öğrencileriyle birlikte üniversitenin kapasitesinin üzerinde öğrenci sayısına ulaştığını aktardı. Rektör Yardımcısı Aras, "ÇOMÜ’ye tüm Türkiye’den olağandışı bir ilgi olduğunu görüyor ve buna seviniyoruz. ÇOMÜ'nün ek yerleştirmede öğrenci çıkan dört yıllık yeni bölümler de doldu. Çanakkale merkezdeki Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’ne 52 öğrenci yerleşti. Biga Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Uluslararası Ticaret, Lojistik ve İşletmecilik Bölümü’nde bu yıl 52 öğrenci alıyor. Bu bölümlerde kontenjanlarımızın üzerine çıkıldı. Dört yıllık okullarımızda, Türkiye genelinde yaşanan sorunlar dışında bir sorun görünmüyor. Genel sorun yaşanan Temel Bilimler, Su Ürünleri, Jeoloji ve Jeofizik gibi bölümlerde ise ÇOMÜ, alternatif çözümler üzerinde çalışıyor. Burada izlediğimiz yol ise bölümleri daha disiplinler arası hale getirmek, hayatta karşılığı daha fazla olan özellikleri katmak, yabancı dil eğitimiyle takviye etmek, isim ve içerik değişikliklerine gitmek. Bu bağlamda bu yıl ilk kez öğrenci alan Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü iyi bir örnek. Bölüm, yüzde 100 İngilizce eğitim verecek. İlk kez bu yıl öğrenci alıyor olmasına rağmen kontenjan tamamen doldu, üstelik puanları da bir hayli yüksek çıktı. Elbette her zaman başarılı örnekler olmayacak, buna karşın denemelerimiz, geliştirme çabalarımız sürecek. Önümüzdeki yıl özellikle deniz bilimleri alanında çok önemli gelişmeler kaydetmeyi umuyoruz." diye konuştu.

Bu yıl en büyük yeniliğin uzaktan eğitim bölümleri olduğunu ifade eden Şükriye Aras, bununla ilgili çalışmalarını ve hedeflerini şöyle açıkladı: "Uzun vadede hedefimiz, ÇOMÜ Açık Öğretim Fakültesi’ni kurabilmektir. Bu doğrultuda altyapımızı güçlendirmeye çalışıyoruz. Bu yıl Çanakkale Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu, üç alanda uzaktan eğitim programı açtı. Bu programlara 42 öğrenci yerleştirildi. Aslında bizim beklentimiz bir miktar daha fazlaydı ancak duyuru için yeterince zaman bulunamadı. Çanakkale’de bile pek çok insan, bu programdan haberdar olamadı. Önümüzdeki yıl bu rakamın 500’ü aşmasını bekliyoruz. Dahası diğer bölümlerde de benzeri uygulamalara gidilecek ve Çanakkale, uzaktan eğitimde önemli bir merkez haline getirilecek." Rektör Yardımcısı Aras, ÇOMÜ’de öğrenci sayısının ekim ayının ilk haftasında 40 bin civarında olduğunu sözlerine ekledi.

(CİHAN)


Güncel