Çorum'da organik karpuz üretimi olumlu sonuç verdi

04 Eylül 2011 - 20:43

ÇORUM - Çorum Valisi Nurullah Çakır, merkeze bağlı Üyük köyünde organik karpuz üretim alanlarında incemelerde bulundu.
Vali Çakır, köyün muhtarı Mehmet Taşdelen tarafından 100 dönümlük alanda bu yıl ilk defa ekilen karpuz hasadını yerinde inceledi. Çakır, karpuz tarlasını gezerek üretici Taşdelen'den bilgi aldı.
İlk kez organik karpuz üretimi yaptığını belirten muhtar Mehmet Taşdelen ise burada üretilen organik karpuzların Çorum'daki dinlenme tesislerinde müşterilerin beğenisine sunulduğunu söyledi.
Yörede karpuz ve benzeri ürünlerin de yetişebileceğini ziyaret vesilesiyle yerinde gördüğünü belirten Vali Çakır, "Tarıma dair gerekli analizlerle üretim çeşidinin artırılabileceğini gördük.'' dedi.
Garnizon Komutanı Jandarma Albay Hakan Saraç, İl Özel İdaresi, Tarım İl Müdürlüğü ve Ziraat Odası yetkililerinin de yer aldığı inceleme gezisinde Vali Nurullah Çakır, bir miktar karpuzu satın alarak beraberindekilere hediye etti.
Vali Çakır, Mehmet Taşdelen'in örnek bir muhtar ve çiftçi olduğunu ve köylülere de örnek olduğunu söyledi. Bu tarz üretimlerin ödüllendirilmesi gerektiğini kaydeden Çakır, yapılan üretimin kendilerini fazlasıyla memnun ettiğini dile getirdi.(CİHAN)


Ekonomi