Cumhurbaşkanı Gül: Diyarbakır sadece Anadolu'nun değil, Ortadoğu'nun da kültür ve ticaret merkezidir

30 Aralık 2010 - 12:20

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Diyarbakır Valiliğini ziyaret etti. Diyarbakır'a ikinci defa geldiğini aktaran Gül, "Diyarbakır en önemli illerimizden biridir. Sadece Anadolu'nun değil, Ortadoğu'nun da kültür ve ticaret merkezidir." dedi. Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Gül'e Diyarbakır Surları'nın minyatürünü hediye etti.

Gül, Diyarbakır Valiliğini ziyaret etti. Valilik önünde tören mangasıyla karşılanan Gül, daha sonra Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak'ın makama geçti. Burada Diyarbakır ziyaretini değerlendiren Gül, şehre ikinci kez geldiğini söyledi. İlk ziyaretinin Cumhurbaşkanlığına seçildikten hemen sonra yaptığını ifade eden Gül, bunun doyasıya bir ziyaret olmadığını ifade etti. Diyarbakır'a kapsamlı bir ziyaret yapmak arzusu olduğunu anlatan Gül, bu ziyaretin yılın son günlerine denk geldiğini, planlamanın da epeyce önce yapıldığını vurguladı. Havaalanında vatandaşlar tarafından büyük çoşku ve sevgiyle karşılanmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Gül, "Beni muhabbetle karşılayan Diyarbakır halkını ben de muhabbetle kucaklıyorum. Diyarbakır en önemli illerimizden biridir. Sadece Anadolu'nun değil, Ortadoğu'nun da kültür ve ticaret merkezidir. Şuanda da öyledir. 2 gün boyunca buradayım. Vali'den Belediye Başkanı'nda şehrin sorunlarına ilişkin bilgiler alacağım. Sorunları yakından göreceğim." diye konuştu.

GÜL'E DİYARBAKIR SURLARININ MİNYATÜRÜ HEDİYE EDİLDİ

Vali Mustafa Toprak, Cumhurbaşkanı Gül'e Diyarbakır Surları'nın minyatür örneğini içeren bir tablo ile tarihi Ongözlü Köprü'nün yeraldığı bir tablo hediye etti. Toprak, Diyarbakır Surları'nın Çin Setti'nden sonra dünyanın en uzun surları olduğunu ifade etti. Diyarbakır'da 82 burç örneği bulunduğunu dile getiren Toprak, 72 tanesinin yıkık olduğunu, bunların 4 tanesinin onarımının yapıldığını, 2'sinin daha yapılacağını kaydetti.

Gazetecilerin gündeme ilişkin soru taleplerini ise Gül, "Biliyorum birçok sorunuz var. Henüz yeni geldim. Birçok yere ziyaretim olacak oralarda açıklamalarım olacak. Gündemde tartışıyan konulara ilişkin açıklamalarım olacak." diye konuştu.


(CİHAN)


Türkiye