'Davutoğlu babam beni Ankara'daki evine davet etti'

20 Mart 2012 - 11:59

KONYA - 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Törenleri'nde şehit kızı Gülnisa Alkış'tan manevi kızı olmasını isteyen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bu sefer manevi evladını Ankara'ya davet etti.

Babası Tunceli'de terörle mücadele ederken şehit olan Gülnisa Alkış, manevi babası Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nu kendisine verdiği numaradan aradığını söyledi. "Bana önce meşgul olduğunu, müsait olduğunda dönüş yapacağını söyledi ve on dakika sonra aradı." diyen Gülnisa Alkış, kendisini ve ailesini soran manevi babası Bakan Davutoğlu'nun ailesini Ankara'daki evine davet ettiğini de belirtti.

18 Mart pazar günü Konya Şehitliği'nde yapılan Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Törenleri'ne katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, şehitlikte bulunan Gülnisa Alkış'la yakından ilgilenmiş ve onun bir şehit kızı olduğunu öğrenmişti. Bakan Davutoğlu Gülnisa Alkış'ın babası Selçuk Alkış'ı ı hiç görmediğini söylemesi üzerine 'beni manevi baban olarak kabul etmeni istiyorum.' diyerek kendisine telefon numarasını vermiş ve ne zaman isterse aramasını söylemişti.

O gün yaşadıklarıyla ilgili konuşan Gülnisa Alkış, "Mezarlığa gitmiştim. Davutoğlu Babam yanına çağırdı. Ben de annemin elini bırakıp yanına gittim. İsmimi ve şehitlikte ne yaptığımı sordu. Ben de şehit olan babamın mezarını ziyaret etmek için geldiğimi söyledim. Bana 'babanı hiç gördün mü?' diye sorunca, kendisine hiç görmediğimi söyledim. Elimi tutup beraber babamın mezarının yanına gittik ve dua okuduk. Bana telefon numarasını bir kağıda yazıp verdi ve hiç unutamayacağım bir söz söyledi. ’Beni baba olarak kabul eder misin?’ diye sordu. Ben de yıllardır özlemini çektiğim baba hasretiyle kabul ettim. 'Canın sıkılırsa ve konuşmak istersen beni ara ve konuşuruz’ dedi. Çok sevindim anlatması çok zor bir duyguydu." dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun kızına gösterdiği yakınlıktan dolayı çok mutlu olduğunu belirten anne Esengül Alkış ise eşi Selçuk Alkış’ın komando er olarak vatani görevini yaparken 2002 yılında Tunceli’de teröristlerle girilen çatışmada şehit düştüğünü söyledi. 10 yaşındaki kızı Gülnisa ve 11 yaşındaki oğlu Samet’in baba hasreti ile büyüdüğünü belirten Esengül Alkış şöyle konuştu:

"Bugüne kadar kimse bu şekilde çocuklarıma sahip çıkmamıştı. Bugüne kadar çok bakan ve milletvekili gördük. Derneğimize kadar geldiler, ziyaret ettiler. Dışişleri Bakanımız candan, sıcak gerçekten baba şefkati gösterir gibi çocuğumun elinden tuttu. Başını okşadı. Halini hatırını sordu ve telefon numarasını verdi. Ben çok şaşırdım. Şimdiye kadar hiç birisinden görmediğimiz davranışı gördük. Zaten bizim için maddi değil de, manevi olan destek çok önemli olduğu için o günden beri çok mutluyum. Bakanımız Davutoğlu verdiği manevi destekle bizleri mutlu etti. Gurur duyduk."

(CİHAN)


Güncel