Dayak yediğini öne süren meslektaşları için cübbeleriyle karakola yürüdüler

09 Aralık 2009 - 16:26

Beyoğlu'nda, polise kimlik soran avukat Ümit Ulaş ile bir stajyer avukatın gözaltına alınarak götürüldükleri Taksim Polis Merkezi'nde şiddet gördüğünü iddia eden bir grup avukat, cübbeleriyle yürüyerek meslektaşlarına destek oldu. Polis merkezi önüne gelen avukatlar, "Taksim Polis Merkezi kapatılsın, suçlu polisler yargılansın." şeklinde slogan attı.

Saat 13.00 sıralarında Beyoğlu Mis Sokak'ta bir araya gelen avukatlar, Sadri Alışık Sokak'ta bulunan Taksim Polis Merkezi'ne "İnsanlık onuru işkenceyi yenecek" pankartı ve "Taksim Polis Merkezi kapatılsın" sloganıyla yürüdüler. Dayak yiyen iki avukat için düzenlenen eyleme Çağdaş Avukatlar Grubu, Hukukun Üstünlüğü Grubu, Çağdaş Avukatlar Birliği, Katılımcı Avukatlar Grubu, Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu, Çağdaş Hukukçular Derneği, Gaziosmanpaşa Bölge Hukukçular Derneği, Kartal Hukukçular Derneği, Genç Avukatlar Birliği, Piyasalaşmaya Karşı Avukatlar Platformu, İstanbul Barosu yönetim kurulu üyeleri ve Hukukçular Derneği üyeleri katıldı.

Karakolun önünde yapılan basın açıklamasını okuyan Kemal Aytaç, iki avukatın yaşadıklarını şöyle özetledi: "Avukat Ümit Ulaş ve stajer avukat, 29 Kasım gecesi kendisine kimlik soran sivil polislere kimlik sordu. 'Artistlik yapma lan!" denilerek gözaltına alındılar. Elleri kelepçelendi. Taksim Polis Merkezi'ne götürülerek tartaklandı, hakarete ve kötü muameleye uğradı. Avukatlarıyla görüşmesi engellenen Ulaş'ın sağlık raporu almak için hastaneye sevk talebi yerine getirilmedi. Gece 04.00'e kadar bekletildikten sonra hiçbir işlem yapılmadan serbest bırakıldı. Stajer avukatta yere yatırılarak elleri kelepçelendi. Başına copla vurularak tuvalette üzerine soğuk su dökülerek saatlerce bekletildi."

Taksim Polis Merkezi'nde benzeri olayların yaşandığını hatırlatan ve iki avukatın da suç duyurusunda bulundukları bilgisini veren Aytaç, "Bu karakoldaki polisler hukukun dışına çıkma cesaretini nereden alıyorlar?" diye sordu.

Basın açıklamasının ardından avukatlar polis merkezi önünden ayrıldı.


(CİHAN)


Türkiye