'Demokrasi geliştikçe, sivil yönetimlerin rolü arttıkça sosyal refah gelişir'

04 Ekim 2013 - 20:42

MUŞ - Muş Valisi Vedat Büyükersoy, devletin, yatırım yapmak isteyen vatandaşlara çok güzel imkanlar sunduğunu belirterek, "Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA), Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), DAP İdarisi Başkanlığı gibi birçok kurum, ekonomik kalkınmaya yönelik olarak destekler sunmaktadır." dedi. Vali Büyükersoy, demokrasiyi geliştirdikçe ülkenin zenginleştiğini, sivil yönetimlerin rolü arttıkça sosyal refahın geliştiğini söyledi.

Tarım ve Kalkınmayı Denetleme Kurumu Muş İl Koordinatörü M. Emin Turan ve uzmanlar tarafından karşılanan Vali Vedat Büyükersoy, il koordinatörlük binasında gezi ve incelemelerin ardından il koordinatörü ve uzmanlarla bir toplantı yaptı. Burada İl Koordinatörü M. Emin Turan, il koordinatörlüğünün kuruluşu ve akreditasyon işlemleri ve teklif çağrıları hakkında bilgi sundu.

Toplantıda konuşan Vali Vedat Büyükersoy, "Değerli mesai arkadaşlarım, sizlerle ilk defa bir araya geliyoruz. Son derece güzel bir çalışma ortamında, genelde ülkemizin, özelde ilimizin kalkınması için faydalı çalışmalar yürütmenizi bekliyoruz. Devletimiz, yatırım yapmak isteyen vatandaşlarımıza çok güzel imkanlar sunuyor. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA), Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), DAP İdarisi Başkanlığı gibi birçok kurum, ekonomik kalkınmaya yönelik olarak destekler sunmaktadır. Artık sizler bu saatten itibaren daha fazla sorumluluk alarak yatırım yapmak isteyenlere yön vereceksiniz." diye konuştu.

Vali Büyükersoy, Muş'un, yatırımcı ihracı yapan bir il konumunda olduğuna işaret ederek, il dışında Muşlu iş adamlarının ve yatırımcıların sayıca fazla olduğunu ifade etti. Vali Büyükersoy, şöyle devam etti: "İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan Muşlu, yıllarca Ankara Sanayi Odası Başkanlığı yapan Ekonomi Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan Muşlu, demek ki Muş’ta yatırımcı potansiyeli var. Bizim ve sizlerin görevi, bu yatırım ve yatırımcı potansiyelini harekete geçirmektir. Biraz önce il koordinatörünün yapmış olduğu bilgilendirmede sizlerin KPSS’den en az 80, YDS’den ise 65 puan alarak kuruma yerleştiğinizden bahsetti. Artık sizler de bunun hakkını vererek daha çok çalışacak ve yatırımcıya ulaşacaksınız. İl koordinatörümüz, teklif çağrılarından bahsetti. 15 yıl önce bunları hayal etmek mümkün değildi. Bu ülke 1 milyar dolara muhtaç iken sadece bir ay içinde 130 milyar dolar yatırım ihalesi yaptı. Bütün bu gelişmeler demokratikleşmemizin sonucudur.
Demokrasimizi geliştirdikçe ülkemiz zenginleşiyor. Sivil yönetimlerin rolü arttıkça sosyal refah gelişiyor. Bütün bunlardan niye bahsediyorum; çünkü sizler iyi eğitim almış, kalifiye elemanlarsınız. İçinizde o günleri hatırlamayan gençler var. Onları bilgilendirmek ve sorumluluğumuzun ne kadar çok olduğunu belirtmek için vurguladım. Hepinize başarılar diliyorum.”

(CİHAN)


Güncel