Deniz Feneri evsiz kadını sevindirdi

30 Aralık 2010 - 15:36

Kastamonu'nun Çatalzeytin ilçesi Fındıklı köyünde beş ay önce akli dengesi bozuk bir genç tarafından evi yakılan Fatma Kaya(77) yeni evine kavuştu. Deniz Feneri Derneği'nin yaptırdığı ev düzenlenen törenle teslim edildi.

Çatalzeytin'in Fındıklı köyünde düzenlenen törende duygulanan Fatma Kaya, Deniz Feneri'ne, yardım edenlere ve devlete bol bol dua etti. Dernek yöneticileriyle ilçe yöneticilerinin katıldığı törende evini teslim alan Fatma Kaya, misafirlere çayla birlikte Çatalzeytin'de genellikle misafirlere ikram edilen ünlü pirinçli börek ikram etti.

Çatalzeytin Kaymakamlığı ve Çatalzeytin Belediyesi yeni bir ev yapılabilmesi için kum, çakıl, kereste verdi. Hayırsever vatandaşlar da demir, çimento gibi inşaat malzemesini temin etti. Deniz Feneri tüm bu toplananların üzerine ekleyerek, yaşlı kadının arazisine ev yaparak dört ay içinde teslim etti. Eşini kaybetmiş, 9 çocuğu İstanbul'a yaşayan Kaya'nın evinin tesliminde duygulu anlar yaşandı. Evsiz kaldığı için çok üzüldüğünü, ancak Allah'a hep inandığını kaydeden Fatma Kaya, "Bugün benden mutlusu yok. Yangında evimin tamamen yandığını görünce dünyam yıkılmıştı. Sağ olsun komşularım bana ilk el atan oldu. Deniz Feneri Derneği köyüme gelip benimle yakından ilgilendi. Kaymakamımız ve belediye başkanımız da sağ olsun bize destek verdi. Yardım edenlere ve devletimizden Allah razı olsun. Zor bir durumdan kurtulmuş oldum. Çok mutluyum." dedi.

Çalışmalar ile ilgili bilgi veren Deniz Feneri Genel Başkan Yardımcısı Recep Koçak, "Buradaki vatandaşımızın ilk önce barınma yani ev sorununu çözmemiz gerekiyordu. Ne gerekiyorsa onu yaptık ve tespit edilen tüm olumsuzlukları çözmeye çalıştık. Bugün yeni evine kavuştu. Temennimiz yaşanan bu acı olayın tekrarlarının olmaması." ifadesini kullandı.

Belediye Başkanı Musa İhsan Uğuz, evi yanan hemşerilerine belediye olarak her türlü desteği verdiklerini söyledi. Başkan Uğuz, "Böyle üzücü bir olayın bir daha yaşanmasını diliyoruz. Vatandaşımızın kendi evine yerleşmesi için elimizden geleni yaptık. Deniz Feneri, belediye ve kaymakamlık olarak 77 yaşındaki bir hemşerimizin mağduriyetinin giderilmesinden dolayı mutluyuz." sözlerini kaydetti.


(CİHAN)


Türkiye