Denizbank, Rus şirketlerin Türkiye’deki platformu olacak

08 Ekim 2012 - 16:35

MOSKOVA - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşen devlet bankası Sberbank Başkanı German Gref, “Denizbank, Türkiye’deki Rus şirketlerinin platformu ve teknolojimizin merkezi olacak” dedi.

Devlet Başkanlığı’nın Novo-Ogaryovo rezidansında Gref’le görüşen Putin kendisinden banka çalışmalarını dinledikten sonra, “Türkiye’deki çalışmalar nasıl geçti?” diye sordu. Gref, “Zor çalışma oldu. Türk Denizbank için büyük mücadele yaşadık. Bu yarışmaya en son biz ve Katar ulusal bankası katıldı. Bu çok iyi yüksek teknoloji hisse. Avrupa’nın dev bankası Dexia sattı. Gerçi Dexia bunu o kadar da satmak istemiyordu, ama ilgili talepler bağlamında satması gerekiyordu” yanıtını verdi.

Denizbank’ın satın alınmasını kendileri için “çok kaliteli ve yüksek hisse alımı” olduğuna işaret eden Gref, “Bu yıl banka Türk piyasasında yaklaşık 400 milyon dolar net kazanç elde edecek. Tahmini rakamlara göre, gelecek yıl 600 milyon dolardan fazla olacak. Bizim için bu çok önemli platform, banka Türkiye’den başka 5 ülkede de faaliyette bulunuyor. Asya’daki çalışmalar için güzel platform. Çok güzel ekibi, kurulu teknolojisi ve ürün çizgisi var. Banka, tarım köy sektörünü finanse edilmesi açısından Türkiye’nin ikinci bankası. Biz tarım köy alanında, orta ve küçük ölçekli iş dünyasında kullanılan teknolojiler dahil çağdaş teknolojimizin altyapısını oraya aktarabiliriz. İki ekonomi arasında çok iyi köprü kuracağımıza inanıyorum. Türkiye büyük artış potansiyeline sahip, biz Türkiye’nin ikinci ticari ortağı durumundayız. Artış hızına göre ise birinci durumdayız” şeklinde konuştu.

Bunun üzerine Putin, “Türk firmaları çok faal çalışıyor ve eğer banka onlara ve bu ticari hacmine hizmet verebilirse, bu durumda bence banka kazanır” dedi. Gref ise, “Artı bin 400 Rus şirketi bugün Türk piyasasında faaliyet gösteriyor, buraya stratejik ortağımız Rosatom’u ilave etmek isterdim” eklemesinde bulundu. Bu açıklamalar üzerine Putin, “Büyük iş” diyerek Gref’i kutladı. Gref bankanın Rus şirketlerinin Türkiye’deki çalışmaları açısından köprü olacağına da değindi.

Gref, Sberbank olarak sekiz ayda 239 milyar ruble net kazanç elde ettiklerini de ifade etti. (1 dolar 30,8 ruble)

(CİHAN)


Ekonomi