Denizli Belediyesi sokak hayvanlarına sahip çıkıyor

23 Mart 2011 - 16:26

DENİZLİ - Denizli Belediyesi, aralarında hasta, yaralı, kaza geçirmiş ve kötü muameleye maruz kalmış olanların da bulunduğu sokak hayvanlarını kısırlaştırıp parazit tedavisi yapıyor, kulağına küpe takıp beslenme ve barınma ihtiyaçlarını karşılıyor. Belediye Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne bağlı klinik, sokak hayvanlarına sahibiymiş gibi hizmet veriyor. Klinikte tedavi gören köpekler, belediyece özel yapılmış barınaklarda kalıyor ve her gün düzenli olarak besleniyor. Klinik, belediyenin "Alo 153" hattıyla 24 saat esasına göre çalışıyor.
Denizli Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Gökoğlan, Sokak Hayvanları Koruma Derneği işbirliğiyle yürüttükleri hayvanları besleme projesinin Türkiye’de ilk defa uygulandığını söyledi. Her türlü veterinerlik hizmeti de verdiklerini belirten Gökoğlan, “Üç ameliyathanesi olan, veterineriyle birlikte hizmet veren modern bir kliniğimiz var. Burada sokak hayvanları hem rehabilite ve tedavi ediliyor hem de kısırlaştırılıyor. Aynı zamanda düzenli bakımları da yapılıyor. Yeni başlattığımız uygulamayla bunun da bir adım ötesine geçerek, tedavi görüp kulağına küpe takılan hayvanlar için beslenme ve barınma alanı oluşturduk. Düzenli depolama sahası etrafında iki beslenme odağı kurduk. Buralara yardımseverler ve işletmeler tarafından her gün yemek getiriliyor.” dedi.
Belediye Sokak Hayvanları Kliniği’nde üç ameliyathane, 16 kedi ve 28 köpek padoğu bulunuyor. Üç veteriner hekim ve yedi personel, 24 saat esasına göre hizmet veriyor. Burada sadece sokak hayvanlarının değil, evcil hayvanların da tedavi, kısırlaştırma ve aşılaması yapılıyor. Klinikte ayrıca sokak hayvanlarını toplamakiçin iki ekip bulunuyor.

(CİHAN)


Güncel