Depremde 20 kişinin öldüğü apartman sahibine tazminat cezası

11 Ekim 2013 - 15:29

VAN - Van'da 23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen depremde yıkılan ve 20 kişinin ölümüne neden olan Safa Apartmanı'nın sahibi Nezir Baş, 3 kişi için yasal faizi hariç 684 bin lira maddi ve manevi tazminat ödemeye mahkum edildi.

Van'da 23 Ekim 2011'de meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremde yıkılan 5 katlı Sefa Apartmanı'nda 20 kişi ölmüş, çok sayıda kişi de yaralanmıştı. Nezir Baş, 22,5 yıl hapis cezası istemiyle yargılandığı Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nce tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti. Baş hakkında, binanın enkazı altında kalarak hayatını kaybeden Emel ve Özgür Subaşıay ile Hanım Yavaş'ın yakınları tarafından maddi ve manevi tazminat davası açıldı.

Van 1. ve 3. Asliye Hukuk mahkemelerinde görülen ve sonuçlanan davada, mahkeme, Nezir Baş'ın, ölen üç kişi için yasal faizi hariç 684 bin lira maddi ve manevi tazminat ödemesine karar verdi. Müşteki avukatlarından Mustafa Aladağ, mahkemenin verdiği kararın, depremin ardından tazminat hukuku bağlamındaki ilk karar olduğuna dikkati çekerek, bu kararın, başka davalar için de emsal oluşturması açısından önemli olduğunu söyledi.

Baş'ın sahibi olduğu Safa Apartmanı enkazında 20 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Aladağ, "Van 1. ve 3. Asliye Hukuk mahkemelerince sonuçlanan iki davada, mahkeme, apartman sahibi Baş'ın, depremde hayatını kaybeden Emel Subaşıay ile teyzesi Hanım Yavaş için yakınlarına yasal faizi hariç 326 bin lira, Özgür Subaşıay için de 358 bin lira maddi ve manevi tazminat ödemesine karar verdi. Bu karara göre, apartman sahibi Nezir Baş, yasal faiz ve avukatlık ücreti hesaplandığında yaklaşık 900 bin lira tazminat ödeyecek. Mahkeme, bu kararı verirken herhangi bir kusur incelemesine girişmedi. Deprem sırasında binanın sahibi olan Nezir Baş'ın, aynı zamanda kusursuz bir şekilde sorumlu olduğuna, kusurlu olsun ya da olmasın binanın yıkılması dolayısıyla da ölen kişinin yakınlarına tazminat ödenmesine hükmetti." dedi.

Nezir Baş'ın binası hakkında kolon kesildiğine dair iddiaların bulunduğunu belirten Aladağ, "Bununla ilgili ceza davası da devam ediyor. Bu yargılama sonucunda da davalının mahkum olmasını bekliyoruz. Bunun ötesinde, bu kararlar, depremde yaşamını yitiren, sakat kalan kişilerin açtıkları davalarda emsal olması açısından da son derece önemlidir." ifadelerini kullandı.

(CİHAN)


Güncel