Depremzedeler için yapılan prefabrikler 14 yıl sonra kaldırılıyor

15 Ağustos 2013 - 13:51

SAKARYA - 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nde Sakarya'da evleri yıkılan depremzedeler için geçici iskan amacıyla kurulan prefabrik evler, depremin 14. yıl dönümünde kaldırılıyor.

Marmara Depremi’nden sonra Sakarya’da evleri yıkılan afetzedeler için yaptırılan ve geçici iskan amacıyla kurulan Dernekkırı ve Alancuma'daki prefabrik konutların kaldırılması için çalışma başlatıldı.

Depremde evlerini kaybeden depremzedelerin barınması amacıyla kurulan prefabrik konutlar, yoksul vatandaşların mekanı oldu. Depremden bir kaç yıl sonra kaldırılması düşünülen prefabrike yapılar, aradan 14 yıl geçmesine rağmen kaldırılamadı. Kalıcı konutların yapılmasıyla evlerine taşınan depremzedelerden sonra prefabrikler, maddi durumu iyi olmayan vatandaşlara geçici olarak tahsis edildi.

Prefabrike konutların ikinci yıl sonunda ömrünü tamamlamasına rağmen 14 yıldır tüm uğraşlarına rağmen prefabrikeler tamamen boşaltılamadı.
Prefabriklerin boşaltılması için Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü, Dernekkırı ve Alancuma’da oturan 186 muhtaç aile için Korucuk Mahallesi'nde 50 metrekarelik konut inşa etti. İhtiyaç sahibi ailelerin, konut sahibi yapılmasının ardından prefabriklerin kaldırılması için harekete geçildi. Prefabrikte kalan ve ihtiyaç sahibi olmayan ailelere, prefabrikleri boşaltmaları için tebligatlar yapılmaya başlandı. Şehrin varoşu haline gelen prefabriklerin kaldırılmasıyla, depremin izi büyük ölçüde silinecek.

Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Cihan Haber Ajansı'na (Cihan) yaptığı açıklamada, prefabrik konutlarda yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere kalıcı konutlarının 19 Ağustos Pazartesi günü teslim edileceğini söyledi. Prefabriklerde kalan diğer vatandaşların gelirlerinin olduğunu kaydeden Büyük, "Gidecek yeri olmayan 186 kişi kurasız direk hak sahibi yapıldı. Evleri teslim edilecek. Geride maaşlı olanlar, çalışanlar kalıyor. Bunlar kendi başlarının çaresine bakacak. Artık bugün kararları veriyoruz. Tebligatlar yapılıyor. Belediyeler son kalan prefabrikleri kaldıracak. Yerleşim yerinde deprem hatırası kalmamış olacak." diye konuştu.

(CİHAN)


Güncel