Depremzedelere kan bağışlayan İran Başkonsolosu: Deprem İran'da kalpleri salladı

25 Ekim 2011 - 16:23

İSTANBUL - İran İstanbul Başkonsolosluğu Van’da meydana gelen deprem nedeniyle kan bağışı yaptı. Başkonsolosluk çalışanları, İran okulu ve İstanbul’da yaşayan bazı İranlılar, depremde yaralananlar için kan verdi. Başkonsolos Mahmut Haydari, Van’da meydana gelen deprem bölgeyi salladığı gibi İran’da da kalpleri salladı. Bölge halkını yanında olduğumuzu göstermek istedik.” dedi.
İran İstanbul Başkonsolosluğu çalışanları Van’da meydana gelen 7.2 şiddetindeki depremde yaralananlar için kan bağışında bulundu. İran İstanbul Başkonsolosu Mahmut Haydari’nin de katıldığı kampanya da Kızılay aracılığı ile toplanan kanlar depremde yaralananların tedavi gördüğü hastanelere gönderilecek. Kan bağışında bulunduktan sonra düşüncelerini açıklayan Başkonsolos Haydari, “Bu kampanya ile yöre halkının yanında olduğumuzu onların acısını paylaştığımızı göstermek istedik.” Dedi. Türk halkının acısını yürekten paylaştığını aktaran Haydari, “Van’da meydana gelen deprem bölgeyi salladı. Deprem bizim bazı şehirlerimizi ve İran’daki kalpleri de salladı. Yurtdışından Türkiye ye gelen ilk yardım İran’dan geldi. İran İstanbul başkonsolosluğu çalışanları ve İran okulu olarak bu kan bağışını gerçekleştirdik. O bölge halkının yanında olduğumuzu onlarla birlikte olduğumuzu göstermek istedik.” diye konuştu.
Mahmut Haydari, İran olarak her türlü yardımı ve desteği yapmaya hazır olduklarını belirterek bu bizim dini ve komşuluk görevimiz.” şeklinde konuştu.
Kampanyaya katılan diğer İranlı vatandaşlar, Kızılay yetkililerinin kendilerine verdiği formları doldurduktan sonra kan verdi.Kan verenlere meyve suyu ve tatlı ikram edildi.


(CİHAN)


Güncel