Destek primi borcu affında son gün 31 Mayıs

17 Nisan 2013 - 09:44

BURSA - Sosyal güvenlik destek primi borçlarına gelen af kapsamında, borçlarını peşin ya da taksitle ödemek isteyenlerin 31 Mayıs tarihine kadar vakti olduğu belirtildi.

Bursa SGK İl Müdür Yardımcısı İsmet Çağlayan ile Bursa SGK Osmangazi SGM Müdürü Eran Karaca, BSMMMO’da '6385 Sayılı Kanunla Sosyal Güvenlik Destekleme Primi Yapılandırılması ve Diğer SGK Değişiklikleri' konulu seminer verdi. SGK İl Müdür Yardımcısı Çağlayan, mevzuatta sıklıkla karşılaştıkları değişiklikleri ilgililere anlatmak adına, bilgilendirme içerikli bu tür seminerlere devam edeceklerini ifade etti.

SGK Osmangazi SGM Müdürü Eran Karaca ise 6385 Sayılı Yasa’nın getirdiği yenilikler konusunda bilgi verdi. Karaca, şöyle konuştu: "En önemli yenilik, kamuoyunda da en bilindiği şekliyle sosyal güvenlik destek primlerinde yapılandırmaya gitmiş olmasıdır. Bu, 6111’den sonra kurumun getirdiği yeni bir yapılanma. Sosyal güvenlik destek primi, emekli olan kişilerin hizmet akdiyle çalışıyorlarsa işverenleri tarafından ödenen, eğer kendi nam ve hesaplarına çalışıyorlarsa da aylıklarından kesilen prim olarak tanımlanabilir.

2013 yılı şubat ayı sonuna kadar olan sosyal güvenlik destek primi borçlarının, yapılandırma kapsamına girdiğini dile getiren Karaca, şöyle devam etti: "Kanundan, afla ilgili yararlanabilecek iki kesim var. Birincisi, sosyal güvenlik destek primi borcu olanlar, ikincisi de devlet hissesinin yüzde 51’inden fazlasına sahip kamu niteliğindeki kurumlarda çalışanlar. Kamu niteliğindeki bu kurumlarda çalışanların maaşlarının kesilmesi gerekiyor. Emekli olduktan sonra hem maaş alıp, hem de buralarda kesintisiz çalışılması mümkün değil."

"31 MAYISA KADAR ÖDEME"

Yapılandırmaya ilişkin başvuru koşulları ve ödeme seçenekleri hakkında bilgi veren Karaca, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yapılandırmaya başvuranlar, sosyal güvenlik destek primi borçlarını ve 5335 Sayılı Kanun’a göre yersiz yapılan ödemelerini, 6, 9, 12 veya 18 taksit seçeneklerinden birini seçip ödeyebiliyorlar. Peşin ödemek isteyenler ise 31 Mayıs tarihine kadar borçlarını ödeyebilecekler. Vadeli ödemek isteyenler de ilk taksitlerini bu tarihe kadar ödemek zorundalar. Sonrasındaki ödemeleri ise 6111 yapılandırmasında olduğu gibi, her iki ayda bir yapabilecekler."

Mükelleflerin, 31 Mayıs tarihine kadar yapılandırmanın şeklini değiştirebileceklerini belirten Karaca, peşin ise taksitliye, taksitli ise peşin ödemeye çevirebileceğini kaydetti. Peşin ödemelerin, kurumun anlaşmalı olduğu bankalara yapılacağına dikkat çeken Karaca, taksitli ödeme yolu seçilmişse SSK emeklilerinin, 1 Ekim 2008’den önceki borçlarını banka yoluyla ödeyeceğini ifade etti.

Karaca, şu bilgileri verdi: "1 Ekim 2008 sonrası borçlarını ise isterlerse maaşlarından kestirebilecek ya da banka yoluyla ödeyebilecekler. Bağ-Kur emeklileri de 1 Ekim 2008 öncesi veya sonrası borçlarını ister bankadan isterlerse de aylıklarından kestirecekler. Emekli Sandığı emeklileri de yine SGK emeklileri gibi, 1 Ekim 2008 öncesi borçlarını bankadan, sonrasını ise aylıklarından kestirecekler."

(CİHAN)


Güncel